Bezbolesne usuwanie zębów mądrości

Ze względu na oddalone położenie i trudny dostęp, zęby mądrości zazwyczaj kwalifikują się do usunięcia jeszcze zanim na dobre pojawią się w jamie ustnej. Zabieg ten jednak nie musi być niekomfortowy i bolesny.

Dlaczego ósemki sprawiają tyle kłopotów? Przede wszystkim, ze względu na dalekie położenie. Trudniej jest do nich dotrzeć i je wyczyścić, w związku z czym wokół nich szybciej może rozwijać się próchnica lub stan zapalny przyzębia. Jednak to nie koniec problemów. Wiele osób zmaga się z ogromnymi trudnościami jeszcze w trakcie ich wyrzynania.

W wielu przypadkach zęby mądrości nie mieszczą się w jamie ustnej ich posiadacza, w związku z czym zmieniają układ reszty zębów. Prowadzi to do licznych problemów natury ortodontycznej, takich jak kłopoty z przeżuwaniem pokarmu czy nieestetyczny wygląd uzębienia. W niektórych przypadkach, zęby mądrości są nieprawidłowo ustawione w takim stopniu, że nie mają szans na wyrznięcie. Są to tak zwane zęby zatrzymane, których należy się pozbyć jak najszybciej.

W zależności od usytuowania zęba i stopnia jego wyrznięcia, można usunąć ząb mądrości w sposób tradycyjny, tak jak każdy inny ząb lub chirurgicznie, jeśli jest konieczność nacięcia dziąsła. Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu należy jednak sprawdzić dokładne położenie zęba i ocenić stopień zagrożenia dla tkanek miękkich i pozostałych zębów. Dlatego właśnie wykonuje się zdjęcia panoramiczne RTG. Dobrym sposobem na ocenę sytuacji zęba jest też tomografia komputerowa. Dzięki temu badaniu, lekarz jest w stanie dokładnie zobaczyć ułożenie korzeni zęba oraz jego odległość od nerwów i zatok szczękowych.

Jeśli zęba trzeba usunąć chirurgicznie, warto znaleźć taki gabinet stomatologiczny, który ma możliwość wykonania tego zabiegu z użyciem mikroskopu. Dzięki temu operacja przebiega w sposób precyzyjny i delikatny. Gwarantuje to pełną ochronę tkanek przyzębia i kości.  Oczywiście każdy zabieg może być wykonany w znieczuleniu. Nowoczesna medycyna, oprócz znieczulania miejscowego, oferuje również znieczulenie komputerowe, znieczulenie z zastosowaniem podtlenku azotu, a nawet znieczulenie ogólne (narkoza). Aby w pełni ochronić zębodół przed bakteriami, niektóre kliniki oferują użycie silnie bakteriobójczego ozonu. Sam zabieg jednak to nie wszystko. Aby uśmierzyć ból i wspomóc gojenie tkanek, pacjenci czasami mają możliwość skorzystania z naświetlania laserem biostymulującym lub poddania się działaniu pola magnetycznego.

Wyrywanie ósemek nie musi już przerażać. Niegdyś skomplikowane i bolesne zabiegi są obecnie dużo mniej inwazyjne i problematyczne. Dobór odpowiednich metod, stosowanego sprzętu oraz najbardziej odpowiadającego znieczulenia gwarantują szybkie i bezbolesne usuwanie ósemek, nawet tych zatrzymanych.

 

Źródło: https://www.borczyk.pl/gabinet-stomatologiczny-katowice/chirurgia-stomatologiczna/usuwanie-osemek/