Biegunka u dziecka – powód do obaw?

Każdy rodzic chce by jego dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Nic więc dziwnego, że gdy dzieje się coś nieprawidłowego odczuwamy niepokój. Czy jednak zawsze musimy się zamartwiać? Okazuje się, że niekoniecznie. Przykładem jest jedna z częstych dolegliwości dotykających maluchy. Mowa o biegunce. Może mieć ona bowiem różne przyczyny – nie zawsze będące groźnymi dla zdrowia dzieci.

Przyjrzyjmy się więc, skąd biorą się biegunki u dzieci oraz zastanówmy się jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

 

Dlaczego pojawiają się biegunki?

Biegunki u dzieci mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Najczęściej stoi za nimi infekcja wirusowa. Dzieci bardzo często nie do końca dokładnie dbają o higienę rąk, często również zdarza im się wkładać do ust różne, nierzadko brudne przedmioty. O zarażenie nietrudno. Jeśli biegunka nie ma gwałtownego przebiegu wystarczy odpowiednia dieta oraz wykorzystywanie domowych sposobów, które łagodzą dolegliwości.

Biegunki mogą być również skutkiem zatrucia pokarmowego, zakażeń bakteryjnych oraz zarażenia pasożytami. Mogą być również sygnałem świadczącym o alergii pokarmowej. Biegunka u dzieci może również wiązać się z przyjmowaniem przez nie antybiotyków, które zaburzają naturalną florę bakteryjną i obciążają układ pokarmowy. Rzadziej wywołane są poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego też nie powinniśmy wpadać w panikę, jeśli dolegliwości tego rodzaju zaobserwujemy u swojego dziecka.

 

Uważaj na odwodnienie

Jeśli biegunka jest nasilona a dziecko niechętnie przyjmuje płyny i pokarmy może dojść do odwodnienia, które jest poważnym zagrożeniem, zwłaszcza w przypadku dzieci. Dlatego też, jeśli pojawi się biegunka powinniśmy bacznie obserwować nasze dziecko. Objawy takie jak suche usta, brak łez podczas płaczu, zapadnięte oczy czy brak energii powinny wzbudzić naszą obawę. Są bowiem oznaką, że doszło do odwodnienia. W takim przypadku hospitalizacja jest koniecznością – dziecko zostanie nawodnione za pomocą kroplówek z elektrolitami co szybko poprawi jego stan zdrowia.

Aby nie dopuścić do odwodnienia zadbajmy o to, by dziecko w czasie biegunki piło dużo napojów – wody mineralnej, ziołowych herbatek, wody z cytryną i łyżeczką miodu. Unikajmy słodkich, gazowanych napojów, które mogą niepotrzebnie podrażniać dodatkowo układ pokarmowy malucha.

 

Gdy biegunki pojawiają się bardzo często

U niektórych dzieci biegunki pojawiają się często lub trwają zdecydowanie zbyt długo. W takiej sytuacji obawy rodziców są jak najbardziej słuszne. Przewlekłe lub częste biegunki stanowią w przypadku dzieci poważne zagrożenie dla zdrowia. Nie tylko mogą doprowadzić do odwodnienia, ale również uniemożliwiają przyswajanie składników odżywczych, które są bardzo ważne dla rozwijającego się organizmu. Dlatego też konieczna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie badań, które mogą pomóc nam poznać przyczynę złego samopoczucia dziecka.

Wśród badań, które warto wykonać znajdują się badania bakteriologiczne stolca, pozwalające wykluczyć alergię pokarmową oraz na obecność pasożytów. W większości przypadków znalezienie przyczyny biegunek pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia, na którego efekty nie musimy długo czekać.

Podsumowując, sporadyczne biegunki u dzieci to najzupełniej normalne zjawisko, które może być spowodowane niegroźną infekcją wirusową a nawet niedojrzałością układu pokarmowego. W takim przypadku wystarczą domowe sposoby, dbanie o nawodnienie dziecka oraz lekkostrawna dieta. Jeśli jednak biegunki powtarzają się często warto wykonać odpowiednie badania, które pozwolą nam poznać przyczynę ich powstawania i wdrożyć skuteczne leczenie.