Borderline – kompendium wiedzy

Wśród najgroźniejszych zaburzeń, które występują u dzieci i młodzieży można wymienić pograniczne zaburzenie osobowości, czyli tzw. zaburzenia typu borderline. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dokładnie zapoznać się z tego typu zaburzeniami.

Co warto wiedzieć?

Każde zaburzenie borderline (Border Personality Disorder) składa się tak naprawdę z kilku współtworzących je elementów i co najważniejsze mają one również charakterystyczne cechy, które tworzą jego obraz tłumaczy nam Psychiatra Sylwia Wojdowska – Czaplewska. Pograniczne zaburzenie osobowości z praktycznego punktu widzenia to nic innego, jak odchylenie od oczekiwanego zachowania, które jest zgodne z przyjętymi normami społecznymi. Mowa tutaj nie tylko o zachowaniach aspołecznych, ale również antyspołecznych i przestępczych.

Jak przebiega leczenie zaburzeń typu borderline?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że pograniczne zaburzenie osobowości jest bardzo poważnym schorzeniem, które w wielu przypadkach wymaga leczenia farmakologicznego. Bardzo pomocna w leczeniu jest również psychoterapia, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego psychoterapeuty, który specjalizuje się w tego typu przypadkach.

Jakie są główne objawy borderline?

Osoby zmagające się z borderline charakteryzują się przede wszystkim dużą niestabilnością, która wynika głównie z nieumiejętności utrzymania w sobie stałego pozytywnego obiektu, do którego można się bezpośrednio odwołać w trudnych sytuacjach życiowych. Jak sama nazwa wskazuje u osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości bardzo często występuje poczucie życia na tzw. pograniczu wielu różnych odczuć, myśli i przede wszystkim impulsów, które to właśnie wprowadzają duży zamęt. Osoby z borderline mają dużą skłonność do uzyskania pełnej kontroli nad swoim otoczenia, co niestety prowadzi do działań autodestrukcyjnych. Mowa tutaj przede wszystkim o samookaleczaniu.

Wsparcie psychoterapeuty

Jak wspomniano powyżej przy pogranicznym zaburzeniu osobowości pomóc może doświadczony lekarz psychiatra. Większość zaburzeń wymaga jednak długoterminowej psychoterapii, która dodatkowo wspomagana jest leczeniem farmakologicznym. Jeżeli chodzi o samą terapię psychoanalityczną, to w dużym skrócie bazuje ona głównie na teorii relacji z obiektem. Psychoterapeuta ma za zadanie odbudowanie oraz uwewnętrznienie stałego dobrego obiektu, do którego chora osoba może się odwołać w razie problemów. Stały i empatyczny kontakt doświadczonego psychiatry z pacjentem jest najkrótszą i zazwyczaj jedyną drogą, aby poradzić sobie z tą groźną chorobą.