Choroby, które przykuwają do łóżka. Jakie są skutki unieruchomienia ?

Choroba, nieszczęśliwy wypadek, uraz to trudne sytuacje, które niekiedy prowadzą do długotrwałego unieruchomienia. Trzeba walczyć nie tylko z chorobą, ale również ze skutkami leżenia w łóżku.

Co oznacza długotrwałe unieruchomienie?

Długotrwałe unieruchomienie może mieć postać akinezji, czyli bezruchu oraz hipokinezji, czyli niedostatecznego ruchu. Akinezja i hipokinezja prowadzą do wielu negatywnych skutków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niekiedy skutki te są nieodwracalne i mogą prowadzić nawet do zgonu.

Jakie choroby lub zdarzenia prowadzą do unieruchomienia w łóżku?

Najczęstszymi chorobami, które mogą prowadzić do długotrwałego leżenia w łóżku to choroby neurologiczne, takie jak: udar mózgu, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona. Choroby te często prowadzą do zaników mięśni, niedowładów kończyn, a to może spowodować, że chory będzie skazany na leżenie w łóżku. Inną sytuacją są wypadki, m.in. komunikacyjne, w których może dojść do poważnych urazów rdzenia kręgowego lub mózgu. Chory może być nieprzytomny lub mieć uszkodzony rdzeń kręgowy, wtedy musi leżeć lub poruszać się na wózku inwalidzkim. Każda sytuacja jest zapewne inna, lecz skutki unieruchomienia nadchodzą bardzo szybko.

Jakie są skutki długotrwałego unieruchomienia?

Przede wszystkim pojawiają się odleżyny, które zaczynają się tworzyć bardzo szybko. Odleżyny powstają na skutek ucisku w jednym miejscu, przez co utrudnione jest krążenie krwi w tym miejscu oraz niedostateczne dotlenienie tkanek. Objawami powstających odleżyn jest rumień, mrowienie, swędzenie skóry, ból. Najlepiej nie dopuścić do ich powstawania, zmieniając pozycje w łóżku i rozkładając ucisk materaca na różne okolice ciała oraz stosując maść na odleżyny, która zapewni odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry. Jeśli powstanie odleżyna również konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, maść na odleżyny oraz niekiedy opatrunek. Jeśli odleżyna powstała tylko na poziomie naskórka, należy stosować maść na odleżyny, która zregeneruje naskórek i nie dopuści do powstania owrzodzeń.

Skutków długotrwałego unieruchomienia jest wiele, tak naprawdę odczuwają je większość układów organizmu człowieka. Zaburzone jest funkcjonowanie układu krążenia, mięśniowego, nerwowego, moczowego, oddechowego oraz pokarmowego. Powstają zaniki mięśni, obniża się gęstość kości, poza tym dokuczają zaparcia, otyłość oraz większe jest ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz zakrzepów.