Co na zatkany nos?

Przeziębienie, grypa czy inne infekcje górnych dróg oddechowych często wiążą się z katarem. Zatkany nos utrudnia oddychanie, mówienie i czucie, dlatego także ważne jest, aby zadbać o jego udrożnienie. W dobrych aptekach można kupić wiele preparatów, za pomocą których problem zostanie szybko rozwiązany.

 

Jak sobie radzić z katarem?

 

Obrzęknięte naczynia krwionośne i otaczające je tkanki są przyczyną zatkanego nosa. Oprócz tego dochodzi zaczerwienienie skóry i stopniowa lub całkowita utrata węchu i smaku, co jest naprawdę czymś bardzo irytującym. W takich przypadkach wystarczy sięgnąć po skuteczne preparaty na zatkany nos np. afrin, aromactiv czy xylogel, aby problem zminimalizować lub po jakimś czasie całkowicie wyeliminować. Ich działanie polega na zmniejszeniu przekrwienia błony śluzowej nosa. Skuteczne jest także stosowanie sprayów, dzięki którym można oczyścić nos z patogenów chorobotwórczych. Oprócz takich preparatów są także dostępne tabletki, płukanki i krople. Można też pomyśleć nad domowymi sposobami radzenia sobie z zatkanym nosem.

Kichaj na przeziębienie

 

Przede wszystkim należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia i nawilżaniu go za pomocą np. generatorów pary. Skuteczne są także inhalacje parą wodną oraz te, sporządzone na bazie olejków eterycznych czy ziół. Przydadzą się również ciepłe okłady, które skutecznie złagodzą zaczerwienienie i rozrzedzą wydzielinę zalegającą w nosie.