Co zrobić gdy boli gardło?

Ból gardła, po katarze, bólu głowy i kaszlu jest najczęstszym objawem infekcji okresu jesienno-zimowego. Gdy trwa krótko, można sobie z nim poradzić na domowe sposoby lub wspomóc się lekami dostępnymi bez recepty, bez konieczności biegania co drugi dzień do lekarza.

Sezon jesienno zimowy jest wyjątkowo trudny dla układu oddechowego. Nie tylko wychłodzenie organizmu i warunki sprzyjające infekcjom są odpowiedzialne za częściej występujące objawy z jego strony. Również oddychanie przez usta, spowodowane nasilonym katarem, jak i sezon grzewczy powodują nadmierne wysychanie gardła, co nie tylko powoduje ból i drapanie w gardle, ale również sprzyja rozwojowi bakterii.

Ze zwykłym wysuszeniem gardła można poradzić sobie na kilka sposobów. Po pierwsze często zwilżać gardło, najlepiej wodą mineralną. Po drugie można wspomóc się specjalnymi pastylkami do ssania takimi jak Isla czy Herbitussin, które „oblepią” gardło odpowiednimi substancjami, które dłużej zapewnią nawilżenie śluzówki. Po trzecie należy starać się oddychać przez nos, choć w przypadku bardzo uciążliwego kataru trzeba sięgnąć po krople do nosa czy tabletki wstrzymujące na jakiś czas katar, czyli takie, które zawierają pseudoefedrynę. Ważną sprawą jest również odpowiednia wilgotność powietrza, dlatego jeśli często mamy kłopoty z wysuszonym gardłem, warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza.

Infekcje gardła są dużo trudniejsze do opanowania. Większość zapaleń gardła, wbrew powszechnej opinii, nie jest spowodowane przez bakterie wywołujące anginę paciorkowcową. Są one wywołane przez wirusy. Dlatego w przypadku zaczerwienionego gardła, a nawet spuchniętych migdałków nie ma sensu domagać się od lekarza antybiotyków, ponieważ nie mają one szansy nam pomóc. Jedynym ratunkiem jest odpoczynek, nawilżanie gardła (patrz wyżej) oraz przyjmowanie leku przeciwzapalnego, który pomoże szybciej powrócić do zdrowia. Dla osób, które nie cierpią na wrzody żołądka czy dwunastnicy i nie mają problemów z nerkami najlepszym lekiem przeciwzapalnym jest ibuprofen. Należy bardzo uważać ze stosowaniem paracetamolu którego dorosłe osoby nie mogą przyjmować w  dawkach większych niż 4 g/24h oraz nie można go przyjmować przewlekle, gdyż jeśli się skumuluje jest on toksyczny dla wątroby.

Na każdą chorobę najlepszym lekarstwem jest odpoczywanie w domu, dlatego warto pomyśleć o zakupie leków przez internet. Apteki internetowe takie Cefarm24 mają w ofercie dostawę kurierską, dzięki czemu leki wspomagające zdrowienie możemy otrzymać prosto do naszych drzwi.