Co ile czasu powinnam zmienić tampon?

Zachowanie odpowiedniej higieny okolic płciowych, zwłaszcza w czasie miesiączki, jest kluczową sprawą dla każdej kobiety. Warto więc wiedzieć, jak wybrać środki higieniczne, które zapewnią uczucie czystości i świeżości, a także jak często je zmieniać.

Jeśli masz regularny cykl miesiączkowy, bez większych problemów możesz stosować w trakcie krwawienia tampony. Wiele kobiet zdecydowanie woli stosowanie tego rodzaju środków zabezpieczających przed zaplamieniem bielizny. Powodem są przede wszystkim kwestie estetyczne i higieniczne. Tampon nie odznacza się pod ubraniem, można założyć go nawet w trakcie wyprawy na basen czy na trening, jeśli zamierzamy wykonywać je w trakcie miesiączki, a ponadto wchłania krew menstruacyjną wewnątrz ciała, przez co nie dochodzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu, który czasem pojawia się w przypadku używania podpasek. Pamiętaj jednak, że należy zachować odpowiednią czystość przy jego wymianie i czas, w jakim można bezpiecznie go stosować.

Zmiana tamponu zależy głównie od indywidualnych uwarunkowań. Nie należy pozostawiać go na dłużej niż 8 godzin w pochwie, natomiast w trakcie menstruacji możesz odczuwać potrzebę jego zmiany nieco częściej lub rzadziej. W trakcie pierwszych dni miesiączki, kiedy krwawienie jest obfite, część kobiet musi wymieniać go nawet co 3-6 godzin. Rozpoznasz to, pociągając lekko za sznurek tamponu. Jeżeli lekko się porusza, należy go już z pewnością wymienić.

Warto także stosować tampony o zróżnicowanej chłonności w trakcie poszczególnych dni miesiączki. Większa chłonność zapewni odpowiednią ochronę przez pierwsze dni, niższa wystarczy na kolejne, kiedy krwawienie już słabnie. Tamponów nie należy wymieniać zbyt często – może to bowiem powodować podrażnienia okolic intymnych. Nie jest więc konieczna zmiana przy każdej wizycie w toalecie. Aby uniknąć zamoczenia sznureczka w trakcie oddawania moczu wystarczy go przytrzymać palcami.

Tamponów można bezpiecznie używać również w nocy, jeśli nie sypiasz dłużej niż 8 godzin. Wystarczy założyć tampon tuż przed pójściem spać, a po obudzeniu natychmiast go usunąć.

Pryecyztaj więcej na myob.pl