Czym są buty ortopedyczne i kiedy są potrzebne?

Obuwie ortopedyczne produkowane jest specjalnie dla pacjentów z określonymi objawami klinicznymi w celu złagodzenia ich dolegliwości związanych z różnymi schorzeniami stóp.

Tego rodzaju buty są wykonywane indywidualnie dla pacjenta przez wyszkolonego technika ortopedycznego. Służą one do stabilizacji i poprawy chodu w sytuacji ciężkich wad stóp i nóg oraz w celu zmniejszenia wynikającego z nich bólu. Zapobiegają one również nieprawidłowemu ułożeniu, co z kolei może zapobiec ewentualnym komplikacjom. Obuwie tego rodzaju stosuje się zawsze wtedy, gdy wkładki wykonane na zamówienie do zwykłych butów nie wystarczają już do złagodzenia dyskomfortu. Warto wiedzieć, że buty ortopedyczne są dostępne jako obuwie codzienne, sportowe lub kąpielowe.

Buty tego rodzaju stabilizują stopę, zmniejszają ból podczas chodzenia, a nawet wyrównują różnice w długości nóg. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, kiedy potrzeba butów ortopedycznych. Wiele chorób lub cech stóp może spowodować konieczność noszenia butów ortopedycznych. Należą do nich przede wszystkim różnego typu niedoskonałości stopy, takie jak np. płaska stopa. Oprócz tego, obuwie ortopedyczne niezbędne jest, kiedy konieczna jest stabilizacja stopy szczątkowej po amputacji części stopy. But ortopedyczny to tylko ostatnia możliwość leczenia. Lekarz przepisze je tylko wtedy, gdy fizjoterapia, specjalnie ukształtowane gotowe buty, wkładki ortopedyczne i regulacja przez technika obuwia ortopedycznego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Po przepisaniu przez lekarza obuwia ortopedycznego pacjent ma stopę zmierzoną przez technika. Technik nie tylko rejestruje kontury obu stóp, ale również wykorzystuje cyfrowe urządzenia pomiarowe do tworzenia profilu nacisku podeszwy stopy. W ten sposób może on rozpoznać, w którym miejscu stopy są narażone na szczególny nacisk.

Dodatkowo sprawdza on wzór chodu i mierzy osie nóg oraz możliwe różnice w długości nóg. Na podstawie tych informacji buty ortopedyczne są precyzyjnie dopasowane do potrzeb pacjenta. Następnie powstaje but próbny wykonany z tworzywa sztucznego, aby zapewnić doskonałe dopasowanie i komfort. Jeśli but próbny pasuje, technik ręcznie produkuje buty, które będzie nosił pacjent.