Czym się różni powiększony gruczoł krokowy od raka prostaty?

Powiększony gruczoł krokowy to cecha starzejących się mężczyzn, nie zawsze oznacza to nowotwór, lecz istnieje takie ryzyko. Rozrost prostaty może trwać wiele lat i trzeba monitorować ten proces, wykonując odpowiednie badania.

Kiedy do urologa na badania?

Mężczyźni około 45 roku życia powinni zacząć się regularnie badać. W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie strumienia moczu oraz USG gruczołu krokowego. Aby ocenić ryzyko powstania nowotworu prostaty, wykonuje się badanie PSA, czyli antygenu swoistego prostaty. Jeśli w rodzinie mężczyzny były przypadki raka prostaty, pierwsze badania należy wykonać już w 40 roku życia.

Powiększona prostata a nowotwór- jakie są objawy?

Objawy powiększonej prostaty to najczęściej częste oddawanie moczu oraz konieczność oddawania moczu w nocy. Może pojawić się także wyciek kropli moczu np. podczas snu. Jeśli do tych objawów dołącza krwiomocz lub krew w nasieniu, może wskazywać to na nowotwór.

Jak stawiana jest diagnoza?

Łagodny przerost prostaty nie świadczy o nowotworze, lecz gruczoł ten może narastać latami. Dlatego trzeba regularnie monitorować jego stan. Nowotwór prostaty może nie dawać wyraźnych objawów, więc problemów z oddawaniem moczu nie wolno lekceważyć. W celu sprawdzenia rodzaju problemów z oddawaniem moczu należy wykonać badanie PSA, które pomoże postawić diagnozę.

Badanie PSA wykonuje się z krwi, a podwyższony wynik nie oznacza jednoznacznie, że pacjent ma nowotwór. Może oznaczać także łagodne powiększenie gruczołu krokowego. Poza tym podwyższony wskaźnik tego antygenu może być fałszywie wysoki m.in. jeśli pacjent miał intensywny wysiłek lub wytrysk nasienia w ciągu 48 godzin przed badaniem. Jeśli badanie wykazało podwyższone PSA całkowite, zaleca się wykonanie badania PSA wolnego i określenie stosunku tych dwóch badań. W przypadku, gdy jest wysokie PSA wolne- istnieje małe ryzyko nowotworu złośliwego prostaty. Kiedy jest niskie PSA wolne, duże jest ryzyko raka prostaty. Jak widać, badanie PSA może jedynie sugerować obecność nowotworu. Ocena wyników badania oraz decyzja o dalszej diagnostyce należy do lekarza. Badanie PSA służy również do oceny skuteczności leczenia onkologicznego- zaleca się je wykonać po zastosowanym leczeniu.

Podsumowując, warto wykonywać badania profilaktyczne około 50 roku życia, niezależnie czy w rodzinie były przypadki nowotworu, nawet łagodny przerost prostaty, który jest nieleczony, może prowadzić do rozwoju nowotworu.