Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to jedna z najmniej znanych dziedzin stomatologii, o której większość pacjentów niewiele wie. Zadaniem chirurga stomatologicznego jest leczenie operacyjne chorób i patologii zębów oraz jamy ustnej, z którymi nie można sobie poradzić poprzez zastosowanie metod zachowawczych. W ramach swojej pracy, chirurg stomatolog wykonuje więc zabiegi, które bardzo często mają za zadanie wspomagać pracę dentystów innych specjalizacji. Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej?

Podstawowy zakres zabiegów w ramach chirurgii stomatologicznej

W zakresie zainteresowań chirurga stomatologicznego jest przede wszystkim leczenie różnego rodzaju patologii oraz chorób jamy ustnej, z którymi nie można sobie poradzić poprzez zastosowanie leczenia zachowawczego. Tego typu chorób jest wbrew pozorom bardzo dużo. Do najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologicznego zabiegów należą m.in. usuwanie pojawiających się torbieli, nacinanie ropni i wędzidełek, resekcje wierzchołków korzeni, ale przede wszystkim w gabinetach chirurgii stomatologicznej wykonywane są ekstrakcje zębów. Mogą to być ekstrakcje zębów mądrości, czyli ósemek, ekstrakcje zębów zatrzymanych oraz ekstrakcje zębów, które są już bardzo zniszczone w wyniku choroby próchnicowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, chirurg-stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Najczęściej do gabinetu chirurga stomatologicznego trafiają pacjenci z zębami zatrzymanymi. Są to zęby stałe, które nie miały jednak możliwości wyrżnięcia, z powodu niewystarczającej dla nich ilości miejsca w łuku zębowym. Zębami zatrzymanymi najczęściej są zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe. Pomimo iż nie udało im się wyrżnąć, często stanowią niestety poważne zagrożenie dla innych zębów w łuku i dlatego też trzeba je koniecznie usunąć. Zabieg usunięcia ósemek bywa niestety dosyć skomplikowany, przede wszystkim dlatego, że zęby te są umiejscowione na samym końcu łuku zębowego i jest się do nich bardzo trudno dostać”.

Wspomaganie lekarzy stomatologów innych specjalizacji

Bardzo częstym zadaniem chirurgów stomatologicznych jest także wspomaganie działań lekarzy dentystów innych specjalizacji, przede wszystkim ortodontów. Korzystają oni z pomocy chirurgów po to, aby uzyskać większą ilość miejsca w łuku zębowym pacjenta w celu skutecznego leczenia wady zgryzu. W tym celu chirurg zazwyczaj musi usunąć jeden lub więcej zębów w łuku.

Z pomocy chirurga często korzystają także protetycy podczas przygotowywania jamy ustnej do wykonania funkcjonalnych wypełnień protetycznych, czyli do wszczepienia implantów zębowych. W niektórych przypadkach, po wypadnięciu naturalnych zębów, u pacjenta zaczyna dochodzić do powstawania procesu atrofii, czyli procesu zanikowego kości. W takich przypadkach nie ma niestety wystarczającej ilości kości w szczęce lub w żuchwie, aby móc wykonać wszczep. Zadaniem chirurga stomatologicznego jest wówczas przeprowadzenie sterowanej regeneracji kości, która umożliwi wykonanie dalszego leczenia.