Czym zajmuje się na co dzień dentysta?

Aby wziąć pod uwagę wykonywanie zawodu stomatologa w ogóle, należy przede wszystkim studiować stomatologię. Po dziesięciu semestrach będziemy mieli licencję na praktykę stomatologiczną, która pozwala na leczenie pacjentów.

Egzamin uprawnia do rozpoczęcia dwuletniej praktyki zawodowej. Teraz możemy samodzielnie znaleźć właściwą pozycję do pracy w charakterze asystenta dentysty. Nie ma wątpliwości, że dentysta musi być bardzo wrażliwy. Szczególnie w kontaktach z dziećmi trzeba wiedzieć, jak z nimi postępować. Istnieje wiele specjalizacji, które przyszły dentysta może wybrać.

Może on zdecydować się na wybór jednej drogi zawodowej, ale i tak w każdym przypadku zabiegi z periodontologii, profilaktyka, leczenie i pielęgnacja przyzębia to będzie jego codzienny chleb. Regularne monitorowanie rozwoju przyzębia, usuwanie miękkiej i twardej płytki nazębnej oraz temat higieny jamy ustnej są częścią tej profesji. Ważną dziedziną jest również chirurgia przyzębia. W endodoncji, z drugiej strony, leczy się wszelkie stany zapalne kanałów korzeniowych przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Najnowocześniejsze mikroskopy operacyjne i najmniejsze przyrządy pomagają w tym miejscu dotrzeć do korzenia zęba i przeprowadzić leczenie. Niemniej jednak stomatolog wykonuje niezwykle zróżnicowaną pracę, która wymaga szerokiej, aktualnej wiedzy i umiejętności manualnych.

Liczne wyzwania czekają na dentystę przy fotelu dentystycznym. Należą do nich przede wszystkim prawidłowe umieszczenie zastrzyku anestezjologicznego, wiercenie i szlifowanie, oczyszczenie zapalnego korzenia zęba, umieszczenie wypełnienia odpowiednim materiałem wypełniającym, założenie protezy dentystycznej, udzielenie wskazówek, jak prawidłowo szczotkować zęby. Niektórzy dentyści specjalizują się również w danej dziedzinie poprzez dalsze szkolenia, na przykład jako implantolog lub jako ekspert w dziedzinie stomatologii estetycznej, gdzie nacisk kładzie się na upiększanie zębów i dziąseł. Jeśli chce on zostać chirurgiem szczękowo-twarzowym, a dokładniej specjalistą w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej, musi nawet ukończyć dodatkowy kurs medyczny. Widać zatem, że jest to zawód wyjątkowo wymagający, ale bez wątpienia opłacalny.