Czym zajmuje się farmaceuta?

Co to jest farmacja i co robi farmaceuta? Te pytania mogą nurtować przede wszystkim maturzystów, którzy stoją przed wyborem kierunku studiów. Jedną z dziedzin, jaką oferują przyszłym studentom polskie uczelnie wyższe, jest właśnie farmacja. Czy warto zdecydować się na ten kierunek?

  1. Co to jest farmacja?
  2. Przedmioty na studiach farmaceutycznych
  3. Co robi farmaceuta?

Co to jest farmacja?

Zastanawiając się, co to jest farmacja, można skorzystać z internetowego Słownika Języka Polskiego PWN. Podaje on następujące definicje tego terminu: „nauka o lekach oraz wydział wyższej uczelni obejmujący studia w tym zakresie”. Samo słowo farmacja pochodzi z języka egipskiego (ph-ar-maki), co oznaczało zapewnienie bezpieczeństwa. Farmaceuci zajmują się nie tylko lekami syntetycznymi, ale również biologicznymi, substancjami pochodzenia naturalnego, składnikami kosmetyków oraz żywności.

Przedmioty na studiach farmaceutycznych

Aby dostać się na studia farmaceutyczne, należy otrzymać wysokie wyniki przede wszystkim z chemii i biologii. Studia farmaceutyczne trwają 5,5 roku.  Przyszli farmaceuci w trakcie zdobywania wykształcenia będą musieli zmierzyć z takimi przedmiotami jak: historia farmacji, etyka zawodowa, psychologia, socjologia, chemia organiczna, chemia nieorganiczna, anatomia, fizjologia, immunologia, farmokognozja, chemia leków, farmakologia, technologia postaci leku, analityka farmaceutyczna, toksykologia leków i żywności, kosmetologia, farmacja kliniczna, promocja zdrowia, biotechnologia w ochronie zdrowia, farmacja przemysłowa, projektowanie substancji leczniczych. Osoby z tytułem magistra farmacji mogą znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach. Apteka to nie jedyne miejsce pracy farmaceuty. Inne możliwości to: hurtownie farmaceutyczne, ośrodki inspekcji farmaceutycznej, zakłady opieki zdrowotnej, stacje sanitarno-epidemiologiczne, laboratoria badań klinicznych, firmy kosmetyczne.

Co robi farmaceuta?

Co robi farmaceuta podczas swojej pracy? Do głównych zadań farmaceuty pracującego w aptece należą: realizowanie recept, sprzedaż leków i produktów medycznych, sporządzanie leków recepturowych, udzielanie porad w zakresie dawkowania oraz zamienników, ocena jakości leków, sprawdzanie terminów ważności, sporządzanie zamówień, prowadzenie działalności naukowo-badawczej, nadzór nad technikami farmacji.

Od farmaceutów wymaga się szerokiej wiedzy z medycznych dziedzin i odpowiedzialności. Jeden błąd przy wydawaniu leków może bowiem spowodować zagrożenie dla pacjentów. Dlatego farmaceuci muszą być uważni, skoncentrowani i dokładni.