Czym jest zespół pica i jak z nim walczyć?

Zespół pica, czyli łaknienie spaczone to choroba, która nie powinna być lekceważona. Jej przyczynami mogą być zarówno niedożywienie czy niedobory minerałów i witamin, jak również zaburzenia psychiczne.

Jedzenie tego, czego nie powinniśmy jeść, może wydawać się śmieszne, ale tak naprawdę jest poważnym problemem, który może mieć także wpływ na zdrowie oraz życie człowieka. Osoby, u których diagnozuje się zaburzenia odżywiania polegające na kompulsywnym spożywaniu substancji nienadających się do jedzenia, mają tak zwany zespół pica.

Czym objawia się zespół pica?

Łaknienie spaczone, ponieważ właśnie tak także określa się zespół pica, jest chorobą, która może rozwinąć się u każdego. Przyjmuje ona przy tym zróżnicowane formy w zależności od tego, jakie substancje spożywane są przez osobę chorą. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • geofagię – jedzenie gliny
  • ksylofagię – jedzenie drewna
  • trichofagię – jedzenie włosów
  • pagofagię – jedzenie lodu

W przypadku zespołu pica spotyka się również ze spożywaniem innych produktów, na przykład takich jak pasta do zębów, popiół, kreda, tynk ze ścian, papier, mydło.

Spożywanie nieprzeznaczonych do tego substancji może prowadzić do ostrych zatruć, infekcji, a nawet do niedrożności przewodu pokarmowego. Osoby z zespołem pica są też bardziej narażone na zachłyśnięcia i uduszenie.

Skąd bierze się zespół pica?

Przyczyny problemu mogą być złożone. Eksperci wskazują, że może być on konsekwencją braku witamin i minerałów w organizmie, na przykład żelaza czy cynku. Chorobę tę rozpoznaje się także u osób z zaburzeniami psychicznymi, na przykład histerią, schizofrenią, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Jak odbywa się leczenie zespołu pica?

Wskazana jest konsultacja z ekspertem w dziedzinie psychologii albo psychiatrii. Z pomocy psychologicznej można skorzystać także on-line – za pośrednictwem serwisu Konsult Expert. To właśnie tam można otrzymać fachowe wsparcie bez wychodzenia z domu, całkowicie dyskretnie i komfortowo.

Eksperci pracujący dla serwisu Konsult Expert są w stanie pomóc także pacjentom z zespołem pica oraz z innymi zaburzeniami odżywiania.