Dentofobia – prawda czy wymysł społeczeństwa?

Bardzo niewielu ludzi na świecie, idąc na wizytę do gabinetu stomatologicznego, myśli o tym, że będzie to ta przyjemniejsza część dnia. Najczęściej na samą myśl o godzinie spędzonej na fotelu pojawia się gęsia skórka i lekka pani, u niektórych połączona z silną potrzebą natychmiastowego opuszczenia tego miejsca, aby nie musieć przeżywać wizyty na fotelu. U niektórych ludzi lęki te są znikome lub wcale nie występują, z kolei u innych są doprowadzone do tak dużej skrajności, że niemożliwym staje się dla nich przejście przez całą wizytę.

Czy dentofobia jest problemem?

Dentofobia stanowi bardzo poważny problem, z którym bezwzględnie należy walczyć. Różne jej stadia i różne formy dają mniejszą lub większa swobodę działania, pozwalają na prowadzenie różnych form leczenia. Oczywistym jest, że najtrudniejsze przypadki będą wymagały najdłuższego leczenia. Niemożliwe jest rozwiązanie problemu w trakcie jednej wizyty, ponieważ na ogół jest on na tyle głęboko zakorzeniony, że sam pacjent nie zdaje sobie sprawy ze źródła własnego lęku. Walka z dentofobią jest wielowymiarowa i konieczna w wielu przypadkach – zwłaszcza tych krytycznych, gdzie spojrzenie na narzędzia stomatologiczne wywołuje w pacjencie nieopisany lęk. Jeśli dentofobia jest na tyle daleko posunięta, to najczęściej sprawia, że pacjent przestaje chodzić do stomatologa, ponieważ panika, jaka ogarnia go na fotelu, uniemożliwia mu odbycie wizyty.

Czy z tak dużymi lękami można walczyć?

Można, a nawet trzeba, ponieważ zdrowie zębów to także zdrowie całego organizmu. Jeśli wizyty nie są regularne lub częściowo pomijane czy odwlekane, to znak, że przegrywamy walkę z dentofobią i niezwłocznie należy zacząć rozważać terapię, która pomogłaby przezwyciężyć lęki. Jeśli lęk nie jest na tyle silny, aby wpływać na odbywane wizyty, nie ma konieczność podjęcia radykalnej walki, jest ona jednak wskazana – nikt z nas nie chce przeżywać niepotrzebnego stresu podczas każdych odwiedzin w gabinecie i zdecydowanie woli ze spokojem siadać na fotelu, ufając w umiejętności dentysty.

Jak walczyć z dentofobią?

Należy zacząć od określenia źródła lęku – dlaczego wejście do gabinetu budzi w pacjencie tak wielki strach. Dopiero poznanie przyczyny pozwala na podjęcie stosowanych kroków, które mogą pozwolić na całkowite wyeliminowanie problemu, aby w efekcie pozbawić pacjenta nieprzyjemnych lęków w trakcie wizyty.

Osobom cierpiącym na dentofobię poleca się, aby we własnym zakresie znalazły gabinet, który według nich doskonale sprosta oczekiwaniom pacjenta i pozwoli poczuć się bezpiecznie i komfortowo siedząc na fotelu. Nie można również przed stomatologiem ukrywać, że cierpi się na dentofobię. Coraz większe grono specjalistów jest świadomych istnienia tej choroby, bardzo wielu z nich posiada asortyment stomatologiczny, które pozwala przejść przez tę wizytę bez wielkiego strachu i obaw. Istotne jest, aby móc zaufać specjaliście, uwierzyć, że zrobi wszystko co w jego, aby ograniczyć stres swojego pacjenta do minimum.