Dobre nawyki pielęgnacyjne dwulatka

Zabiegi pielęgnacyjne u dwulatka, powinny być naszym codziennym rytuałem, a szczoteczka do zębów oraz wanienka do mycia, powinny stać się jego najważniejszymi atrybutami. Jednak aby nauczyć dziecko dobrych nawyków, konieczna będzie regularność oraz konsekwencja w zachowaniu rodziców.

Czy szczoteczka do zębów to zmora każdego rodzica?
Dwa latka u dziecka to szczególny okres w jego rozwoju. Jest to czas, kiedy dochodzi do ogromnego skoku rozwojowego. Dzięki czemu dzieci w tym wieku szybciej zaczynają mówić, ale też wyrażać swoje niezadowolenie, bardzo często krzykiem. Jest to również dobry moment na wprowadzenie codziennego rytuału mycia zębów i pielęgnacji, tak aby dziecko nabrało dobrych nawyków na resztę swojego życia. Aby zachęcić dziecko do codziennego dbania o higienę, warto rozważyć zakup akcesoriów, które będą atrakcyjne dla naszego dziecka. Kolorowa szczoteczka do mycia zębów, zabawki do kąpieli czy też mydło z postaciami z bajki, mogą pomóc nam zachęcić dziecko do codziennej pielęgnacji. Jednak najważniejszą z wymienionych czynności higienicznych będzie mycie zębów. Każde dziecko reaguje na mycie zębów w inny sposób. Jedne będą uważać to za super zabawę inne za największą karę. Dlatego ważne jest, aby przyzwyczajać maluchy do mycia zębów już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. W wieku dwóch lat nasz podopieczny ma już prawdopodobnie wszystkie ząbki, dlatego konieczne jest ich codzienne mycie. Także to, że dzieci jedzą, już większość produktów spożywczych wpływa na powstawanie próchnicy. Dlatego szczoteczka do zębów powinna stać się nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji. Na szczęście na rynku możemy dziś kupić kolorowe, dziecięce szczoteczki, które na pewno przypadną do gustu naszym dzieciom.
Jak zachęcić dwulatka do pielęgnacji?

 

Poza zakupem atrakcyjnych akcesoriów do mycia i kąpieli, rodzice mogą zachęcać dziecko do mycia poprzez zabawę. Ważne jest, aby dwulatek nie postrzegał rytuału mycia, jako nudnego obowiązku, lecz jako dobrą zabawę. Dzieci w tym wieku uwielbiają naśladować swoich rodziców, dlatego można zachęcić dziecko, np. do mycia zębów robiąc to wspólnie. Tak samo może być z kąpielą, czesaniem włosów itd. To czy nasze dziecko będzie chętnie się myć, zależeć będzie od wielu czynników. Należy pamiętać, że nie zawsze będzie to łatwe do wyegzekwowania, ale kluczem do sukcesu będzie determinacja rodziców oraz ich konsekwencja.