Drogeria online w czasie pandemii

Nazwa perfumy wywodzi się od łacińskiego wyrażenia per fumum, co znaczy przez dym. Wynika z tego, że nasze pierwotne doświadczenia zapachowe kojarzyły się z ogniem, ogniskiem. Wręcz ogień kojarzył nam się bardzo pozytywnie. Prawdopodobnie z bezpieczeństwem, ciepłem, jedzeniem. Potem, w czasach antycznych, zapach bardziej kojarzył się z wonnościami składanymi bóstwom. Tak, perfumy były raczej zarezerwowane dla sacrum. Ewentualnie mieli do nich dostęp kapłani. Co było potem? I jaką rewolucję olfaktoryczną przyniosły XX i XXI wiek?

Rzymianie rozkochani w perfumowanych fontannach – pierwsze perfumy damskie

Pierwsze substancje zapachowe produkowano w starożytnym Bliskim Wschodzie. Stosowano je w religijnych praktykach, takich jak namaszczenia przedpogrzebowe, ofiary składane bóstwom, oczyszczanie z grzechu. Receptury były ściśle tajne. A wiedza na temat receptur była traktowana niczym współczesna wiedza medyczna. Około 2 tysięcy lat p. n. e. zaczęto komponować perfumy damskie i męskie, czyli również dla osób żyjących. Staroegipskie wonności miały postać olejków i balsamów wonnych. W antycznej Grecji zażywano wonnych kąpieli, a w okresie rzymskim zapachów i wonnych kąpieli z perfumowaną wodą zażywali nawet zwykli obywatele w łaźniach, a nawet fontannach dostępnych dla wszystkich.

Drogerie internetowe i zapachy marzeń opinie

Potem, w okresie Chrześcijaństwa zakazywano kąpieli, kojarząc celebrację ciała raczej z grzechem. Bo samo ciało było grzeszne, zbyt mało transcendentne i uduchowione. Tajemnice antycznych receptur przetrwały dzięki Arabom, którzy usprawnili proces destylacji perfum. A potem nastąpił XX wiek, kiedy perfumy damskie i męskie rozpowszechniły się. Stały się znacznie tańsze. Z kolei XXI wiek przyniósł drogerie internetowe. Perfumy damskie i męskie – za sprawą internetu – stały się jeszcze powszechniejsze. Bardziej dostępne stały się też opinie na temat perfum. Na przykład jeśli szukamy informacji na temat danego zapachu, wpisujemy w wyszukiwarkę Google hasło typu zapachy marzeń opinie i znajdujemy odpowiednie informacje.

Olfaktoryczna wolność – perfumy unisex

Ale XXI wiek przyniósł nie tylko wirtualne sklepy, zapachy marzeń opinie i inne dogodności związane z większym przemytem informacji, opinii. W XXI wieku popularne stały się również zapachy unisex. Zapachy unisex nie są adresowane ani specjalnie do mężczyzn ani do kobiet. Stosują je osoby niezależnie od płci, nie ma tu segregacji, szowinizmu. Nie ma stereotypowania. Nie ma seksizmu. Jest wolność. Wolność olfaktoryczna. Kolejną cechą jest to, że w XXI wieku mamy większą specjalizację perfum. Dzięki internetowi mamy większą wiedzę na temat perfum i wiemy, jakie zapachy lepiej utrzymują się na skórze tłustej a jakie na suchej. I że na wieczór bardziej nadają się zapachy orientalne a na poranek lekko owocowe.

Wirtualne drogerie w dobie koronawirusa

XXI wiek przyniósł nam nie tylko internet ale również pandemię koronawirusa. I tutaj świetnie sprawdzają się drogerie internetowe, w których możemy wybrać sobie zapach, będąc na lockdownie. To bardzo wygodna opcja, a czasami jedyna z dostępnych.