Jak skutecznie zerwać z nałogiem?

Droga do zerwania z nałogiem jest długa i trudna, jednak możliwa. Nie ma cudownego i prostego sposobu na zerwanie z nałogiem tytoniowym, ponieważ to proces wieloetapowy. Uzależnienie ma bowiem skomplikowany mechanizm. Zanim zaczniemy walkę, to warto poznać, jak działa.

Mechanizm nałogu

Analizując uzależnienie tytoniowe, możemy mówić o uzależnieniu psychicznym, fizycznym i społecznym. Uzależnienie psychiczne oznacza, że nałogowy palacz ma potrzebę zapalenia w pewnych miejscach i sytuacjach oraz przy określonych osobach – to jego nawyk. Zdarza się również, że palenie staje się rytuałem albo sposobem reakcji na określone sytuacje. Dlatego kiedy je rzucamy, to musimy zmienić nasze przyzwyczajenia albo wypracować nowe przed całkowitym zerwaniem z nałogiem tytoniowym.

Uzależnienie fizyczne to uzależnienie od dopaminy, która poprawia nastrój i daje chwilowe zadowolenie. Zawsze podczas palenia papierosów jej poziom wzrasta, a potem spada, przez co mamy ochotę na kolejnego papierosa i odczuwamy głód nikotynowy.

Uzależnienie społeczne to inaczej potrzeba zapalenia papierosa w związku z przynależnością do pewnej grupy, gdzie palenie to norma podczas spotkań towarzyskich. Z obawy przed utratą znajomych nie rzucamy palenia. Dlatego nałóg ma złożone podłoże i warto dobrze go poznać przed jego rzuceniem, aby zapobiec nawrotom.

Rzucam palenie

Ostateczne zerwanie z długoletnim nałogiem nie jest łatwe i powinno przebiegać stopniowo. Pierwszy krok należy do palacza, który wyraża chęć zerwania z uzależnieniem, połączoną z silną wolą i motywacją. Dlatego najpierw musi powiedzieć: „rzucam palenie”. Aby to osiągnąć, warto zasięgnąć rady i pomocy u specjalistów. Może to być między innymi Klinika Free Forever. Pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie: jak rzucić palenie.

Motywację można zwiększyć na 3 sposoby. Po pierwsze, motywacja wzrasta, kiedy dowiemy się o paleniu, jak najwięcej oraz zrozumiemy, na czym polega nasz nałóg i jak bardzo może nam szkodzić. W pokonaniu papierosa niezbędne jest poznanie przeciwnika i mechanizmu, który powoduje, że po niego sięgamy.

Po drugie, gdy przeanalizujemy korzyści z rzucenia palenia dla nas i dla naszych bliskich oraz konsekwencje nałogu, mamy większą chęć do wygrania. Jedną z korzyści jest możliwość odłożenia pieniędzy i przeznaczenie ich na wymarzony wyjazd albo inną rzecz. Skutecznym motywatorem jest zaplanowanie nagrody za ostateczne zerwanie z przyzwyczajeniem. Poza tym gdy nie palimy, oszczędzamy czas, który można wykorzystać inaczej. Lista konsekwencji palenia jest długa: od ryzyka zachorowania na nowotwory, choroby układu pokarmowego i oddechowego oraz choroby serca i naczyń krwionośnych do szybszego starzenia się skóry i nieświeżego oddechu. Dlatego sporządzenie zysków i strat to silna motywacja. Każdy powód jest dobry, żeby pożegnać się z papierosem.

Po trzecie, motywująco mogą na nas działać również inni ludzie w sytuacji, np. gdy złożymy publiczną deklarację o rzuceniu palenia. Dużą motywacją są także dzieci, a zwłaszcza małe.

Wiele osób wraca do nałogu po pewnym czasie albo próbuje wiele razy rzucić palenie. Jednak możliwe jest ostateczne rozstanie, gdy podtrzymujemy motywacje i możemy liczyć na pomoc najbliższych. Czasem konieczna jest także dodatkowa terapia, która pomaga uwolnić się raz na zawsze od papierosa.