Jak jedzenie wpływa na nasze zęby?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pokarmy, które spożywamy mają wpływ na nasze zęby. Nie chodzi tutaj tylko o słodycze, które jak powszechnie wiadomo, nie są sojusznikami naszych zębów. Sprawdź, jak inne pokarmy oddziaływają na nasze zęby.

Na pierwszym miejscu są oczywiście wspomniane już wcześniej cukry. Równie szkodliwe od słodyczy są niektóre owoce. Zawierają, bowiem kwasy, które działają na zęby podobnie jak sacharoza, (czyli powszechny cukier stołowy). Istnieje jednak sposób na to, aby ograniczyć ich negatywny wpływ. Po spożyciu tego typu pokarmów nie należy myc zębów, tylko przepłukać je wodą pitną. Kwas zmiękcza szkliwo, więc szczotkowanie jeszcze bardziej przyczyniłoby się do jego starcia.

Po drugie – nabiał. Mleko i inne produkty takie jak: jogurt, twaróg, zawierają kwas mlekowy. On z kolei może chronić przed psuciem zębów. Proteiny zawarte w nabiale przywierają do zębów, tym samym skutecznie chroniąc przed atakiem kwasów. Dodatkowym atutem nabiału jest wapń. Ten z kolei chroni i wzmacnia kości.

Po trzecie – barwiące pokarmy. To również obok cukrów największy wróg dla naszych zębów. Nic się nie stanie, jeśli spożywasz je rzadko. Przy dużej częstotliwości pozostawiają one trwale plamy nazębne. Największym złem jest coca – cola. Do tej grupy zalicza się również kawa, herbata, wino, sos sojowy, tytoń.

Po czwarte – najważniejszy jest umiar. Pomocne jest neutralizowanie kwasów innym rodzajem jedzenia oraz picie wody, który wypłukuje pozostałości jedzenia. Gdy nie mamy możliwości umycia zębów, można sięgnąć po bez-cukrową gumę do żucia.

Po piąte – pamiętaj o wizytach u stomatologa. O tym powinniśmy pamiętać zawsze, bez względu na to, jak bardzo dbamy o swoje zęby, raz na jakiś czas powinniśmy udać się na wizytę kontrolną do dentysty, np. DentaLove. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze żeby są w dobrej kondycji.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Stomatologiczną DentaLove – mieścimy się w Warszawie na Targówku.