Kupujemy ciśnieniomierz naramienny – na co zwrócić uwagę?

Wyniki raportu WHO powinny skłonić do myślenia wszystkich, dla których zdrowie nie pozostaje obojętne. Wynika z nich, że większym zagrożeniem dla człowieka jest nadciśnienie niż palenie papierosów czy złe odżywianie. To problem zbyt wysokiego ciśnienia jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Nie warto zatem bagatelizować tego cichego zabójcy i regularnie kontrolować poziom ciśnienia tętniczego. Potrzebny w tym celu będzie dobry ciśnieniomierz. Naramienny, nadgarstkowy – propozycji jest wiele. Nie trudno się zatem dziwić, że przy wyborze aparatu tak wielu z nas odczuwa obawy. Tym bardziej, że pod naporem urządzeń uginają się apteczne i sklepowe półki. Jaki zatem sprzęt wybrać i nie zwariować?

Propozycja producentów
Ogromną popularnością w tym zakresie cieszą się ciśnieniomierze naramienne, które w środowisku lekarzy i pacjentów zyskują coraz szersze grono zwolenników. Duży udział w tym zakresie odgrywa dokładność i wiarygodność pomiarów oraz łatwa obsługa. Badanie jest krótkie i nieskomplikowane. Alternatywą są aparaty nadgarstkowe. Cechują się jednak opinią mniej precyzyjnych. Polecane dla młodych osób oraz otyłych, u których obwód ramion nie pozwala na założenie ciśnieniomierza naramiennego.

Na co zwracać uwagę?
Decydując się na zakup modelu na ramię, jednym z najważniejszych aspektów jest szerokość mankietu. Nie może być bowiem ani za mały, ani zbyt duży, gdyż w obu przypadkach nie zapewni miarodajnych pomiarów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu. Standardowy pomiar wynosi od 20 do 32 cm. Jeśli chcemy, aby zakupiony ciśnieniomierz naramienny służył nam jak najdłużej, wówczas powinniśmy sprawdzić, czy producent przewiduje możliwość samodzielnej wymiany mankietu.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest ekran. Optymalnie, jeśli będzie on dużych wymiarów. Wówczas zarówno osoba mająca problemy ze wzrokiem, jak i w podeszłym wieku nie będzie odczuwać trudności z odczytaniem wyników pomiaru. Współczesne modele aparatów wyposażone są w wiele innych, przydatnych funkcji umieszczonych na wyświetlaczu. Informacja o źle założonym mankiecie, konieczności ponowienia badania czy arytmii serca to jedynie część z nich.

Zasilanie
Klasyczne ciśnieniomierze naramienne zasilane są bateriami AA lub AAA. O ile aparat użytkowany jest okazjonalnie, baterie wydają się być dobrą propozycją, o tyle w przypadku osób dokonujących pomiary codziennie, może być sprawą niezwykle kłopotliwą. W grę bowiem wchodzi konieczność częstej wymiany baterii. Dlatego lepszą propozycją okazują się modele zasilane z sieci.

Zapamiętywanie wyników
Pamięć wykonanych pomiarów okazuje się być istotną zaletą dla osób, które mierzą ciśnienie regularnie. Umożliwia to lepsze kontrolowanie choroby oraz ocenę kierunku jej rozwoju. W przypadku klasycznych modeli, zazwyczaj zapamiętaniu ulega od 20 do 40 pomiarów. Na rynku znajdziemy również urządzenia, które posiadają umiejętność zachowania wyników dla dwóch różnych osób, co okazuje się niezwykle przydatne w przypadku małżonków wspólnie monitorujących swoje ciśnienie tętnicze.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do wybranego ciśnieniomierza naramiennego, zawsze możemy prosić o pomoc personel sklepu czy apteki. Dzięki temu, bez trudu dopasujemy aparat odpowiedni do naszego stanu zdrowia, oczekiwań oraz możliwości finansowych.