Łysienie – jego przyczyny i możliwe leczenie

Statystycznie człowiek ma na głowie ok. 100 tys. włosów. Przechodzą one kilka etapów rozwoju i normalne jest, że w pewnym momencie te stare ustępują miejsca nowym. Kłopot zaczyna się, gdy w ciągu doby wypada ich więcej niż 150 – wtedy można mówić o łysieniu. Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest to bardzo niekomfortowe, często będąc przyczyną kompleksów, a co najważniejsze – jest problemem natury zdrowotnej.

Aby podjąć skuteczne leczenie łysienia, należy odpowiednio określić jego przyczynę, a tych może być kilka. Do najpowszechniejszych należą:

  • silny, długotrwały stres,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • chemioterapia,
  • zaburzenia hormonalne, np. w czasie ciąży i porodu,
  • nieodpowiednie odżywianie, zwłaszcza dieta odchudzająca,
  • niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie „agresywnych” kosmetyków, w tym farb do włosów.

Łysienie bardzo często jest kwestią dziedziczną, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Za ten fakt odpowiadają męskie hormony, które znacznie skracają cykl życia włosa. Lekarze mówią nawet o istnieniu „genu łysienia”, który powoduje początkowo przerzedzenie włosów i tworzenie się zakoli, aby w efekcie doprowadzić do znacznej utraty włosów na całej głowie. Męskie hormony bardzo często powodują również nadmierny łojotok i tłusty łupież, które mogą nasilić objawy.

Im szybciej przyczyna zostanie zdiagnozowana, tym skuteczniejsze leczenie będzie można przeprowadzić. Diagnostyka obejmuje np. trichogram, który umożliwia dotarcie do przyczyn utraty włosów poprzez ich ocenę pod mikroskopem. Wszystkie kroki powinny być poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem.

Leczenie łysienia jest możliwe poprzez metodę nieinwazyjną, tj. stosowanie specjalistycznych kosmetyków – szamponów, odżywek i wcierek. Często jednak to nie wystarcza i konieczne jest podjęcie bardziej zdecydowanych kroków. Pod kontrolą dermatologa można zdecydować się na leczenie dedykowanymi preparatami zawierającymi substancje hamujące łysienie, jednak terapia taka ma pewne ograniczenia. Zazwyczaj jest najbardziej skuteczna w przypadku osób młodych, u których łysienie nie osiągnęło jeszcze zaawansowanego stadium. Zniechęcić może również długi czas oczekiwania na pierwsze efekty.

Przyszłością w leczeniu łysienia jest bez wątpienia przeszczep włosów. Jest to niezwykle skuteczna metoda, która może przynieść szybsze rezultaty. Przeszczep polega na przeniesieniu mieszków włosowych w miejsca objęte łysieniem. Jest to zabieg chirurgiczny, dlatego powinien być wykonany przez najlepszych specjalistów. Klinika medmix.pl oferuje diagnostykę i skuteczne leczenie problemów z włosami pod okiem wykwalifikowanego zespołu medycznego.