Mity na temat jąkania

Jąkanie dzieci to jedno z najczęściej występujących zaburzeń. Być może wydaje się to absurdalne, jednak dla tysięcy dzieci jest to naprawdę poważny problem.

Osoby, które mają takie problemu, próbują się je okryć, a co za tym idzie – unikają zabierania głosu. Powoduje to smutek, złość, utratę pewności siebie i w pewnym sensie również poczucie wykluczenia z grupy. Na temat jąkanie istnieje wielu mitów, przekonań, które się utarły w ludzkiej świadomości, a nie są wcale prawdziwe.

MIT: Ludzie jąkają się, bo są zdenerwowani

To prawda, że osoby, które mówią płynnie, kiedy się denerwują, zaczynają się jąkać. To samo dotyczy dzieci. Nie znaczy to jednak, że jąkający jest wciąż zdenerwowany i dlatego ma problem z wyrażeniem myśli. Prawda jest taka, że to jąkanie jest przyczyną stresu, a nie odwrotnie. Co ciekawe, naukowcy udowodnili, że jąkanie może być uwarunkowane genetycznie i tak jest aż w 60 proc. przypadków!

MIT: Jąkanie to wina rodziców

Problemy z trudnością mowy pojawiają się najczęściej w wieku przedszkolnym. Wówczas dziecko jest powiedzieć dużo, ale nie potrafi. Wówczas możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem jąkania. Zrzucanie winy na rodziców jest daleko krzywdzące. Chociaż zdarza się, że to opiekunowie obarczają się winą za problemu swojej pociechy. Uważają, że zrobili niewystarczająco dużo, gdy dziecko uczyło się mówić i nie zapobiegło problemom. W rzeczywistości przyczyny jąkania leżą w zaburzeniach neurologicznych czy rozwojowych i tam należy ich szukać. To nie kwestia złego wychowania.

MIT: Jąkania nie można wyleczyć

Obecne zaawansowane metody leczenia pozwalają na pozbycie się problemu. W wielu ośrodkach prowadzone są specjalistyczne terapie dla dzieci, które pomagają zniwelować problem. Jednym z nich jest Klinika Leczenia Jąkania. Specjalista z dziedziny neurologopedii prowadzi terapie, mające na celu wyleczenie jąkania u dzieci: https://jakanie.pl/jakanie-u-dzieci/. Specjaliści swoim wieloletnim doświadczeniem pokazują, że jąkanie to pewnego rodzaju choroba, zaburzenie, które można wyleczyć i z którym koniecznie trzeba walczyć. Według lekarzy jąkanie można zniwelować właściwie na każdym etapie życia. Specjalistyczne terapie zajęciowe oraz praca w domu sprawi, że dziecko pozbędzie się kłopotu i nabierze pewności siebie. Mówienie będzie dla niego przyjemnością. Zajęcia dopierane są indywidualnie. Jąkanie u każdego dziecka realizuje się inaczej i nie można tego porównywać. Terapia w Klinice Leczenia Jąkania to sposób na pozbycie się problemu.