Moc kwasu hialuronowego w walce ze zmarszczkami

Medycyna estetyczna i kosmetologia to jedne z najprężniej rozwijających się współcześnie dziedzin. Postęp technologiczny pozwala na walkę z upływającym czasem i zachowanie młodości tak długo jak to tylko możliwe. Prawdziwym hitem w kosmetologii jest kwas hialuronowy. Czym jest i na czym polegają jego „super” moce?

Kwas hialuronowy

Ten organiczny związek chemiczny, oznaczany symbolem HA występuje we wszystkich organizmach żywych. W organizmie ludzkim znajduje się nie tylko w skórze, ale chrząstkach, mazi stawowej, nerkach, pępowinie czy ciałku szklistym oka. Moc kwas hialuronowego w skórze wynika z jego właściwości wiązania wody, co się przekłada na jej nawilżenie i jędrność.

Budowa skóry człowieka a kwas hialuronowy

Skóra człowieka składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek, najcieńsza warstwa zewnętrzna, chroni organizm przed drobnoustrojami bądź innych substancjami mogącymi przedostać się do wnętrza organizmu. Skóra właściwa zbudowana jest z gęsto utkanych włókien białkowych, takich jak kolagen i elastyna, odpowiadających za sprężystość skóry. To w niej znajduje się także naturalny kwas hialuronowy.

Ostatnią warstwę skóry tworzą tkanka łączna i tkanka tłuszczowa.

Wraz z wiekiem, tkanka łączna znajdująca się w skórze właściwej zmniejsza się, staje się cieńsza i traci swoją naturalną elastyczność. Dodatkowo zanikają jej zdolności do wiązania wody co skutkuje powstawaniem zmarszczek. Podobne właściwości wykazuje kwas hialuronowy. Wedle opinii dermatologów, proces zmniejszania się ilości HA w skórze człowieka rozpoczyna się już w okolicach 25 roku życia.

Kwas hialuronowy w kosmetologii

Kwas hialuronowy zapewnia doskonałe nawilżenie skóry, dlatego to idealny i popularny sposób na przedłużenie młodości. Ponadto usieciowany kwas hialuronowy jest dobrym wypełniaczem, z powodzeniwem stosowanym w medycynie estetycznej do modelowania konturów twarzy i zwiększania objętości skóry. Jest alternatywą dla operacji plastycznych. Skutecznie radzi sobie ze zmarszczkami powstałymi na różnych partiach ciała, ujędrnia i poprawia gęstość skóry oraz pomaga w walce z intensywnie wypadającymi włosami. Najczęściej stosuje się go na:
• twarz – zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego pozwalają zredukować zmarszczki (mimiczne na czole, „kurze łapki”, bruzdy powstałe w okolicach nosowo – wargowych), modelować owal twarzy poprzez uwypuklenie kości policzkowych, podnieść opadające kąciki ust a nawet powiększyć usta i nadać im odpowiedni kształt.
• szyja, dekolt i dłonie – te partie ciała stosunkowo szybko się „starzeją” i na nich najszybciej widać zaawansowanie procesu starzenia się skóry. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego pozwalają je wygładzić.

Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej nie należą jednak do najtańszych rozwiązań, a ich efekt utrzymuje się od 9 – 12 miesięcy. Idealnym rozwiązaniem może być codzienna aplikacja kwasu hialuronowego zawartego w kremach, balsamach lub kapsułkach. Czołowi producenci kosmetyków mają w swoim asortymencie linie kosmetyków bazujących na HA, jak na przykład Eucerin Hyaluron Filler, Avene Physiolift, Esthederm Intensive Hyaluronic. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta walka z (naturalnym) procesem starzenia się skóry pozwoli na dłuższe cieszenie się młodą i jędrną skórą.