Nie daj się cukrzycy, walcz o zdrowie!

Cukrzyca jest jednostką chorobową, która w dobie dzisiejszych czasów zbiera prawdziwe żniwo wśród populacji świata. Stopniowo, lecz konsekwentnie zwiększa się zachorowalność na tę chorobę niezależnie od regionu świata. Ten niekorzystny trend dosięgnął także Polski. Dane statystyczne wskazują, że w naszym kraju chorych na cukrzycę typu drugiego jest już około 2 mln Polaków, a liczba ta stale rośnie. Szacuje się, że do 2025 roku, około 6,5 % całej populacji świata będzie chorować na to schorzenie. Niepokojący staje się także fakt, iż cukrzyca typu 2 nie daje wcześniej żadnych objawów, a do rozpoznania dochodzi często przez przypadek. Średni czas trwania cukrzycy u pacjenta przed jej rozpoznaniem wynosi 5 lat. Nieleczona dokonuje prawdziwego spustoszenia w ciele człowieka, dlatego też należy odpowiednio zapobiegać jej występowaniu, ale także prawidłowo ją leczyć, już od samego początku.

Cukrzyca to ogólna nazwa dla grupy chorób o charakterze metabolicznym. Wyróżnia się kilka jej typów, z czego największą część (aż 90% wszystkich przypadków), stanowi cukrzyca typu 2. Szczyt zachorowań na tę jednostkę przypada na około 60 rok życia, lecz wraz z rozprzestrzenieniem się otyłości, cukrzyca typu 2 objawia się coraz częściej nawet u dzieci. Choroba ta należy do rodzaju metabolicznych, gdyż obejmuje swym zasięgiem strefę hormonalną i wydzielniczą. W wyniku upośledzenia receptorów insulinowych na powierzchni narządów, dochodzi do upośledzenia wydzielania insuliny lub też dostarczania jej do komórek. Wynikiem tego jest stale podniesione stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia. Jeśli stan ten trwa przewlekle, powoduje on niekorzystne reakcje w naszym organizmie, czego wynikiem są liczne uszkodzenia naczyń, zaburzenia i niewydolność wielu narządów, a w szczególności oczu, nerek, nerwów, serca i mniejszych naczyń krwionośnych.

Jak leczy się cukrzycę typu 2?

W cukrzycy typu 2 najważniejszym jest nie dopuścić do rozwoju choroby. Dlatego też wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia jest podstawowym celem każdego lekarza i dietetyka. Cukrzyca jest chorobą, którą na początku dużo lepiej leczy się dietą, niżeli farmaceutykami. Dzięki temu opóźnia się wystąpienie pełnoobjawowej cukrzycy i szybkiego rozwoju choroby. Ostatecznością w tym temacie jest leczenie skojarzone z insuliną. Dlatego też warto udać się do dietetyka, który ułoży indywidualną dietę dopasowaną do problemu klinicznego. Plan żywieniowy dla pacjentów oparty jest na zasadach zdrowego żywienia z uwzględnieniem łatwostrawnych technik przygotowywania posiłków. Dodatkowo produkty węglowodanowe użyte w diecie muszą odznaczać się niskim indeksem glikemicznym (IG). Jest to sposób klasyfikacji produktów żywnościowych, z uwagi na czas, w którym po ich spożyciu stężenie glukozy będzie największe. Jeśli ów okres jest bardzo krótki, tym produkt ma wyższy indeks, jeśli dłuższy – niższy. Powinno się unikać, a najlepiej absolutnie wyeliminować produkty, które szybko podnoszą stężenie cukry we krwi, gdyż to właśnie one zaburzają cały metaboliczny mechanizm regulacyjny chorego.

Ponieważ dieta z ograniczoną ilością węglowodanów łatwoprzyswajalnych, czyli ta, którą specjaliści polecają w leczeniu cukrzycy należy do diet dość trudnych i skomplikowanych, warto zainteresować się ofertą innowacyjnego portalu dietetycznego DietMap.pl. Proponuje od skuteczne diety przygotowane przez dietetyków klinicznych i są one dopasowywane do każdego użytkownika indywidualnie. W ramach abonamentu, oprócz diety, ma on także możliwość wygenerowania tygodniowej listy zakupów, dzięki czemu nie zapomni o żądnych produkcie żywnościowym niezbędnym do realizacji planu, a posiadanie aplikacji mobilnej DietMap.pl sprawi, że personalna dieta dostępna jest użytkownikowi w każdym miejscu i o każdej porze. Jeśli jesteś człowiekiem zapracowanym i zdarza Ci się zapominać o posiłkach, funkcja przypominana o posiłkach będzie idealną opcją, dzięki której regularność posiłków stanie się rytuałem, a funkcja strażnika kalorii zadba o nieprzekraczanie dziennego limitu kalorycznego, pomimo drobnych, ludzkich, dietetycznych grzechów. Zdrowa dieta DietMap to gwarancja bezpieczeństwa, zdrowia i wygody, a także sukcesu w ujarzmieniu tej trudnej do opanowania choroby jaką jest cukrzyca.