Nordic walking, jako sport dla każdego

Senior z dwoma kijkami w ręku stawiający wolno stateczne kroki to zazwyczaj obraz, jaki staje nam przed oczami na hasło „nordic walking”. Tymczasem, przy zastosowaniu odpowiednich technik nordic walking to sport, który angażuje niemal wszystkie partie mięśni, pozwala zdrowo spalić kalorie i da nam niezły wycisk. Jak chodzić z kijkami, aby osiągnąć maksymalne efekty?

Warto dokładnie wybrać kije do nordic walking

Po pierwsze nie lekceważmy przygotowań. Kupując kije do nordic walking nie kierujmy się najniższą ceną, ale postawmy na jakość, co zaowocuje podczas treningów. Kije muszą być regulowane, lekkie, wykonane z trwałego materiału. Wymienne końcówki do chodzenia po śniegu czy piachu to podstawa, a nie zbędny gadżet. Dobrze, aby uchwyty kijków wykonane były z korka. Warto zadbać też o wygodne buty i nie krępującą ruchów odzież sportową.

To nie jest tylko spacer z kijkami!

Druga zasada – pamiętajmy, że nordic walking to nie zwykłe chodzenie z kijkami. Aby cieszyć się efektami opanuj podstawowe ABC tego sportu, najlepiej pod okiem instruktora. Trener pomoże oswoić się z kijami, podpowie jak prawidłowo się nimi odpychać i w razie potrzeby koryguje nasze błędy. Prawidłowo opanowane podstawy to gwarancja efektywnego treningu.

 

Kiedy już technika treningu nie będzie miała przed nami tajemnic zadbajmy o odpowiednie towarzystwo. Chodzenie z partnerem, w grupie czy łączenie treningu ze spacerem z ukochanym czworonogiem sprawią, że czas będzie mijał szybciej i nie będziemy czekać długo na efekty.

Przy nordic walking również można nabawić się zakwasów

Po czwarte dopasujmy rytm i intensywność ćwiczeń do swoich aktualnych umiejętności i kondycji. Treningi powinny sprawiać nam przyjemność, ale też być wyzwaniem. Pobijajmy swoje kolejne rekordy, podnośmy coraz wyżej poprzeczkę.

A kiedy znużymy się zwykłym nordic walking dołączmy do treningu elementy tzw. siłowni na kijkach, biegania z kijkami czy jazdy na rolkach z kijkami.

Sport bez ograniczeń wiekowych

Nordic walking to wspaniały sport dla każdego, nie wymaga dużych nakładów finansowych, chodzić z kijami można wszędzie, niewiele jest przeciwwskazań zdrowotnych wykluczających jego uprawianie. Zadbajmy, aby trenować zgodnie z zasadami nordic walking, a zdrowie, radość i satysfakcję otrzymamy gratis, w pakiecie, już po paru treningach.