Nużeniec w oku – jakie dolegliwości powoduje?

Choroba pasożytnicza zwana nużycą, wywołana przez Demodex brevis lub Demodex folliculorum może dotyczyć skóry lub oka. Kiedy zaś pasożyty zagnieżdżą się w obrębie narządu wzroku, ich obecność często daje objawy podobne do innych schorzeń, np. do alergicznego zapalenia spojówek – stąd biorą się trudności diagnostyczne. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić Twój niepokój?

Nużeniec – objawy obecności pasożyta w oku

Pasożyty w oku, oprócz tego, że mogą wywoływać uszkodzenia w obrębie mieszków włosowych i stan zapalny (choć nie do końca znany jest jego mechanizm), są zdolne do przenoszenia bakterii, które stanowią dla ich żywiciela dodatkowe zagrożenie. Osoby, u których dochodzi do rozwoju nużycy zazwyczaj mają objaw w postaci łupieżu cylindrycznego na rzęsach, wypadania i odbarwienia rzęs lub ich wzrostu w nietypowych kierunkach, ponadto może rozwinąć się u nich zapalenie brzegów powiek i spojówek oraz dysfunkcja gruczołów Meiboma. Do uciążliwych objawów należą natomiast uczucie swędzenia, pieczenia, łaskotania, łzawienie, uczucie obecności ciała obcego pod powieką, zaczerwienienia brzegów powiek, czasem także nieostrego widzenia.(1,2) Czasami objawy te mogą być jednak mylone z innymi schorzeniami, dlatego najlepiej jest przeprowadzić test laboratoryjny i potwierdzić przypuszczenie dotyczące obecności w oku pasożytów. Choć są mikroskopijnej wielkości, mają zdolność do szybkiego namnażania i powodowania komplikacji.

Jak leczona jest nużyca u ludzi?

Choroby pasożytnicze nie są proste w terapii. Niestety, leczenie nużeńca może przeciągać się tygodniami i miesiącami, a leczenie powinno obejmować całe ciało, gdyż pasożyt z oka może rozprzestrzeniać się na skórę. Na powiekę należy natomiast aplikować zarekomendowaną przez specjalistę maść, np. z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego w stężeniu 5%. Ponadto trzeba przestrzegać starannej higieny oka (myć ręce, nie pocierać), która jest też ważnym środkiem prewencyjnym wobec rozprzestrzeniania się pasożytów.(3)

Więcej na temat choroby dowiedz się tutaj >>

  1. Blepharitis Diagnosis: Don’t Forget Demodex. https://www.reviewofophthalmology.com/article/blepharitis-diagnosis-dont-forget-demodex Data dostępu: 22.05.2017
  2. Puacz E, Maciąg E. Demode – patogen wart przypomnienia. Diagnosta laboratoryjny. 2012; 3(28): 14-15
  3. Sędzikowska A. Demodekoza – patofizjologia, leczenie oraz ocena skuteczności terapii z zastosowaniem maści z metronidazolem oraz maści z tlenkiem rtęci. Ophtha Therapy. 2014; 1, 2(2): 108-113