Jak ocenia się bezpieczeństwo kosmetyku

Bezpieczeństwo kosmetyku wbrew pozorom jest bardzo ważnym etapem, który musi przejść każdy produkt kosmetyczny, nim trafi na sklepowe półki. Dzięki dokonanej ocenie bezpieczeństwa, odpowiednim testom, badaniom i w późniejszym czasie sporządzonym raportom, mamy gwarancję, że dany produkt, jaki wybieramy spośród sklepowych półek, nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale przede wszystkim nie będzie zagrażał zdrowiu oraz zniweluje ryzyko występowania ewentualnych skutków ubocznych.

W Europie istnieje dwustopniowy system oceny bezpieczeństwa kosmetyku. Pierwszym etapem jest ocena bezpieczeństwa wszystkich składników, jakie znalazły się w danym produkcie kosmetycznym. Zarówno składniki, których stosowanie określane jest ściśle przez przepisy prawne, jak i te, które budzą jakiekolwiek wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa ich zastosowanie, poddawane są pod ocenę Komitetowi Naukowemu ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, działającemu przy Komisji Europejskiej.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku na drugim poziomie, to ocena już gotowego produktu. Ów dokonywana jest przez wykwalifikowanego eksperta, czyli safety Assessora. Każdy kosmetyk podlega takiej dwuetapowej ocenie bezpieczeństwa i nie może trafić do obrotu, na półki sklepowe, jeśli nie uzyskał pozytywnej oceny podczas wykonywanych badań, testów oraz sprawdzania bezpieczeństwa stosowania każdego, z poszczególnych składników, które zagościły w danym produkcie kosmetycznym.

Zgodnie z definicją, która została zamieszczona w Rozporządzeniu Unijnym, „produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.” W związku z tym ocenie bezpieczeństwa podlega każda substancja, jaka została wykorzystywana do produkcji kosmetyku nawet, jeśli jej ilość w danym produkcie jest znikomą.