Jak opiekować się terminalnie chorym?

Terminalny etap choroby bliskiej osoby to dla jej otoczenia duże obciążenie fizyczne i psychiczne.

Rodzina najczęściej zastanawia się, jak zagwarantować pacjentowi komfort i ulżyć w cierpieniu. Na czym, między innymi, warto jest się skupić?

Wygoda chorego to priorytet!

Jeśli chory dużo czasu spędza w łóżku, niestety na horyzoncie pojawia się widmo odleżyn, dlatego warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim są profesjonalne materace przeciwodleżynowe. Bardzo często zalecane jest także wykorzystanie specjalistycznych łóżek, które ułatwiają sprawowanie opieki nad chorym. Łóżka rehabilitacyjne w niektórych sytuacjach okazują się być absolutnie nieodzowne. Naturalnie, priorytetem jest wygoda pacjenta, ale nie można też zapominać o komforcie osób, które chorym się opiekują.

Współpraca z hospicjum

Czasami najlepszym rozwiązaniem w określonym przypadku okazuje się współpraca z hospicjum. Pacjent nie zawsze musi przebywać w hospicjum stacjonarnym. Funkcjonują również hospicja domowe, które obejmują chorych profesjonalną opieką, bez konieczności opuszczania zacisza własnego domu. Hospicja często proponują też możliwość wynajęcia potrzebnego sprzętu, co dla pacjenta i jego rodziny jest dużym udogodnieniem. Hospicjum bardzo mocno skupia się na podnoszeniu jakości życia, czyli między innymi zapewnieniu opieki przeciwbólowej.

Ciężka choroba niekiedy idzie w parze z potrzebą uzyskania profesjonalnego wsparcia psychologicznego, zarówno przez chorych, jak również przez ich najbliższych. Skupianie się wyłącznie na kwestiach związanych z ciałem, a zaniedbywanie sfery psychologicznej może mieć poważne konsekwencje i te dwa zagadnienia warto traktować, jako równie ważne.

Choroba w stadium terminalnym oznacza konieczność zagwarantowania pacjentowi profesjonalnej opieki. Pomoc hospicjum może się w tym przypadku okazać nieoceniona, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie ochrony przed dolegliwościami bólowymi. Bardzo przydatny jest też specjalistyczny sprzęt, który może ułatwić codzienne funkcjonowanie.