Pielęgnacja skóry twarzy w łojotokowym zapaleniu skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to problem, który wbrew pozorom nie pojawia się tylko u osób przechodzących okres dojrzewania. To choroba, która potrafi spędzać sen z powiek, a z pewnością poważnie zachwiać naszym poczuciem własnej wartości. Warto zatem poważnie skupić się na pielęgnacji skóry, która boryka się z tym problemem. Jak sobie z tym poradzić?

Objawy

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to choroba przewlekła i nawrotowa – oznacza to, że wcale nie tak łatwo się jej pozbyć, a nawet w momencie, w którym wydaje nam się, że już się z nią uporaliśmy, może wrócić. Początkowo objawia się rumieniem i swędzeniem, jednak dość szybko może przejść do znacznie poważniejszych objawów, czyli obfitego łuszczenia się skóry. Występuje przede wszystkim na twarzy, ale również na klatce piersiowej czy skórze głowy. Chociaż przyczyny nie są dotąd zbyt dobrze zbadane, jednak bierze się pod uwagę przede wszystkim obecność na skórze drożdży gatunku Malassezia. Dodatkowo warto zauważyć, iż na łojotokowe zapalenie skóry chorują przede wszystkim mężczyźni w wieku od 18 do 40 lat.

Leczenie

Przede wszystkim warto udać się do dermatologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące naszej przypadłości. Chociaż objawy łojotokowego zapalenia skóry są dość łatwe w rozpoznaniu, możemy nie zauważyć go lub pomylić z łupieżem, jeśli występuje akurat na skórze głowy. Dlatego wizyta u dermatologa przy zauważeniu pierwszych niepokojących objawów powinna być pierwszym ruchem, który wykonamy.

Dodatkowo to właśnie lekarz zapewni nam odpowiednie środki do walki z chorobą, przede wszystkim leki przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze.

Pielęgnacja

Ze względu na skłonności do nawracania, pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry powinna być bardzo dobrze przemyślana i nastawiona przede wszystkim na dobór odpowiednich kosmetyków. Wiele firm przygotowuje specjalne preparaty stworzone właśnie z myślą o delikatnej pielęgnacji. Skóra twarzy powinna być myta każdego dnia minimum dwa razy dziennie – korzystajmy do tego z dobrych dermokosmetyków, które nie zawierają salicylanów ani silnych substancji myjących, które mogą podrażnić skórę. Nie zapominajmy także o nawilżeniu. Skóra potrzebuje dogłębnego nawilżenia, także przy łojotokowym zapaleniu skóry. Krem musi być lekki i dobrze wchłaniający się – z pewnością znajdziecie coś w ofercie przeznaczonej dla osób cierpiących na tę chorobę. Nie zapominajmy także o odpowiednim szamponie przeciwłupieżowym. Łojotokowe zapalenie skóry działa także na skórę głowy, dlatego wybór profesjonalnego preparatu jest wskazany. Powinien być używany jednak wyłącznie u osób z łagodnymi postaciami zapalenia.