Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa nie musi być dla dorastającej dziewczyny koszmarem. Jeśli nastolatka ma obawy przed pójściem do lekarza sama, zawsze może poprosić kogoś bliskiego. W takich sytuacjach najczęściej jest to matka, ale można także o asystowanie w wizycie poprosić najbliższą koleżankę, która to „wydarzenie” ma już za sobą.

Wsparcie obok w takiej chwili wbrew pozorom dla dziewczyny odsłaniającej swą intymność przed lekarzem jest bardzo ważne. Sprawa jest nieco ułatwiona, gdy ginekolog okazuje się kobietą, bariera wstydu z oczywistych względów jest jakby mniejsza i pacjentce podczas pierwszej wizyty łatwiej się będzie otworzyć.

Na luzie i z odwagą

Dobrze jest przed pierwszą wizytą poczytać choć trochę na temat współczesnego wyposażenia gabinetu ginekologicznego, ginekologia jako dziedzina medycyny jest bardzo rozbudowana i jeśli dziewczyna w trakcie wizyty pokaże, że ma świadomość własnego ciała oraz biologii, z całą pewnością przełamie początkowe bariery w kontakcie z lekarzem, które mogą skutkować także zakłopotaniem z jego strony. Profesjonalny lekarz ginekolog uświadamia młodą dziewczynę w temacie dbałości o własne narządy rodne, ich higienę oraz bezpieczeństwo. Wyjaśnia też, w jaki sposób wpływ na funkcje życiowe przyszłej mamy mieć współczesne położnictwo, ściśle z ginekologią połączone.

Nie taki fotel straszny

Wiele dziewcząt przed wizytą u ginekologa wpada w panikę, gdy tylko zobaczy fotografię fotelu ginekologicznego. Jest to mebel niezwykle wygodny i funkcjonalny. Właściwie nie ma porównania między współczesnymi fotelami ginekologicznymi stosowanymi dziś, a przed 30 latami, z których korzystały nasze mamy oraz babcie, więc naprawdę nie ma się czego obawiać. Jeśli dziewczyna jest niepełnoletnia i chce korzystać świadomie z antykoncepcji, może o nią poprosić, ale nie wszyscy lekarze ginekolodzy wyrażają zgodę. Czasami pomoc rodzica pomaga. Większość ginekologów przypisuje tabletki antykoncepcyjne od 16 roku życia. Ten wiek uznaje się za „najrozsądniejszy”.