Pourazowy ból kręgosłupa – jak sobie pomóc?

Bóle kręgosłupa potrafią dać się we znaki wielu z nas. Mogą być spowodowane wieloma przyczynami: od spania w niewygodnej pozycji, przez przeciążenie, po zły tryb pracy. Jednak tego typu bóle zwykle przychodzą i odchodzą. Zupełnie inaczej zachowują się bóle pourazowe, które nie odpuszczają po kilku miesiącach, a nieleczone potrafią męczyć nas latami. Jak zatem możemy sobie ulżyć w tym bólu?

Masaże

Masaże to chyba najczęściej wymieniany sposób na walkę z bólami pourazowymi. Początkowo są one zapisywane przez lekarza, gdy udajemy się na rehabilitację. Jednak te zabiegi zwykle nie trwają zbyt długo – nie są także powtarzane wystarczająco często, by zniwelować problem i skrócić ból. Dlatego nierzadko osobom z przewlekłymi bólami pleców poleca się właśnie masaże, które mają pomóc pacjentowi. Pamiętajmy jednak, że istnieje ogromna różnica pomiędzy masażami odprężającymi a tymi, które wykonuje profesjonalny fizjoterapeuta. Nadal wiele osób myśląc o tych dwóch kwestiach zrównuje je ze sobą. Terapeuta ma za zadanie znaleźć źródło bólu i pozbyć się go, lecząc bądź możliwie niwelując problem. Dlatego podczas wyboru fizjoterapeuty powinniśmy się kierować jego doświadczeniem, a także wykształceniem. Kwalifikacje w tym zawodzie są niesamowicie ważne, gdyż w Polsce nadal brak ustawy o tym zawodzie, dlatego masować mogą osoby po studiach jak i te po studium. Warto wybrać dobrego specjalistę, który odpowiednio się nami zajmie.

Ćwiczenia

Chociaż w przypadku przewlekłego bólu pleców niewiele osób myśli o tym, by w jakikolwiek sposób się przeciążać, ćwiczenia nie mają na celu dokładać nam cierpień, lecz je zmniejszyć. Odpowiedni zestaw ćwiczeń wzmacnia bowiem zarówno mięśnie pleców jak i brzucha, które odpowiadają za odpowiednie podtrzymanie ciała. Dzięki temu możemy zauważyć poprawę zarówno w kwestii bólu jak i samej sprawności ciała. Oczywiście musimy skonsultować te ćwiczenia zarówno z naszym lekarzem jak i z fizjoterapeutą bądź trenerem personalnym. Warto także zapisać się na ćwiczenia nakierowane właśnie na dbanie o zdrowy kręgosłup – wiele siłowni posiada tego typu zajęcia w swojej ofercie.

Leki przeciwbólowe

Chociaż dwie powyższe opcje dają nadzieję osobom cierpiącym na przewlekłe bóle pleców, do czasu wyzdrowienia powinny one jednak ratować się w inny sposób, który zmniejszy ból i pozwoli funkcjonować. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych tygodni po urazie, gdy korzystamy z leków zapisanych przez lekarzy. Najczęściej są to Diklofenak, Olfen, Traumon, Voltaren – niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które nie tylko zmniejszają ból, ale także pozwalają nam uniknąć stanów zapalnych. Warto jednak pamiętać, że z czasem powinniśmy odstawiać leki i nauczyć się żyć bez nich.