Jak radzić sobie z przebarwieniami na skórze?

Przebarwienia pojawiające się na skórze mają różne źródło. Najczęściej wynikają z poparzeń słonecznych, przebytych schorzeń skóry bądź zmian hormonalnych. Komórki wytwarzające melaninę – melanocyty występują w niektórych miejscach w zbyt dużej ilości i stąd się biorą problemy związane z nieestetycznymi przebarwieniami.

 

Kiedy powstają przebarwienia?

Jak zostało wyżej wspomniane, źródłem przebarwień może być kilka czynników. Oprócz ww. zalicza się do nich także substancje fotouczulające, które znajdują się np. w różnych kosmetykach czy lekarstwach. Co więcej, zmiany skórne tego typu dotykają najczęściej ludzi w późniejszym wieku. Od ukończenia 30. roku życia jest ich znacznie więcej, natomiast po 50. występują u 90% kobiet. Oczywiście wiążą się one wtedy z zaburzoną gospodarką hormonalną, wynikającą z przekwitania czy stosowania leków hormonalnych, np. antykoncepcji. Przebarwienia ujawniają się zawsze po wyjściu na słońce, dlatego zawsze trzeba uważać, np. będąc po zabiegach kosmetycznych, czy mając jakieś zmiany trądzikowe. Promienie słoneczne nasilają zmiany. Są także przypadki pojawienia się przebarwień u osób z chorymi nadnerczami, jajnikami bądź tarczycą. Zawsze wiec trzeba poznać przyczynę, aby móc szybciej pozbyć się uciążliwego problemu.

 

Leczenie przebarwień

Nie jest to może łatwe, ale wykonalne. Wszystko zależy od rodzaju przebarwień i źródła ich pochodzenia oraz sposobów eliminacji przebarwień. Priorytetowo sięgnąć po dobrej jakości apteczne preparaty, takie jak skinoren krem, melanil czy bioderma White. Działają przeciwbakteryjnie, zmniejszają ilość wolnych kwasów tłuszczowych występujących na skórze, a czasami pomagają też w pozbyciu się zaskórników. Hamują też nadmierną aktywność komórek barwnikowych.

Jednak oprócz tego typu farmaceutyków są też domowe sposoby, za pomocą których można pozbyć się przebarwień lub wspomóc leczenie farmakologiczne. Na pewno przyda się peeling, który rozjaśnia skórę i złuszcza martwe naskórek. Bardzo pomocna okazuje się zwykła cytryna, której sok świetnie usuwa przebarwienia skórne. Warto też skorzystać z cennych właściwości ogórka i sody oczyszczonej.

 

Przebarwienia trzeba usuwać,  a nie akceptować. Jeśli powyższe metody nie pomogą, można też skorzystać z krioterapii czy zabiegu wykonywanego laserem. Oczywiście trzeba też zachowywać  zdrowy rozsądek, aby nie wychodzić na słońce po zażyciu niektórych ziół czy leków.