Jak sobie radzić z zapaleniem zatok?

Zapalenie zatok to nieprzyjemna choroba, która może dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Zdarza się jednak, że zablokowane zatoki są skutkiem wady wrodzonej lub przebytego urazu. Ponadto, problemy z zatokami mają alergicy.

Objawy zapalenia zatok.

Najczęściej występuje zapalenie zatok przynosowych,w zależności jakie zatoki są zajęte, w tych okolicach odczuwany jest ból. Ból w okolicach czoła, skroni, pod oczami ma charakter uciskowy i zwiększa się pod wpływem nacisku. Ból głowy nasila się przy pochylaniu oraz przy zmianach ciśnienia. Poza tym występuje katar, uczucie spływającej wydzieliny w gardle oraz czasem gorączka. Nieprzyjemnym objawem jest uczucie zatkanego nosa oraz mówienie przez nos. Może się pojawić także brzydki zapach ust oraz kaszel. Zapaleniu zatok towarzyszy uczucie osłabienia i rozdrażnienia. Chory po prostu nie ma energii.

Jak leczyć?

Najczęściej zalecane jest płukanie zatok, leki obkurczające oraz inhalacje. Czasem jedynym rozwiązaniem są antybiotyki. Środkiem wspomagającym leczenie zatok jest np. Bromelan, Irigasin, Sinulan Forte. Suplement diety Bromelan zawiera bromelainę, która jest silnym środkiem przeciwzapalnym, łagodzącym bóle i opuchliznę. Ważne w leczeniu zatok jest oczyszczenie ich z zalegającej wydzieliny, zatem zalecane są irygacje oraz płukanie gardła, jeśli mamy do czynienia ze spływającą wydzieliną na tylnych ściankach gardła.

A może domowe sposoby?

Jednym z domowych sposobów jest masaż zatok w celu rozluźnienia zalegającej wydzieliny. Można również uciskać punkty akupresurowe. Po wykonaniu masażu można zastosować roztwór soli fizjologicznej z wodą utlenioną, w proporcjach: 5 ml soli fizjologicznej na 5-7 kropli świeżej wody utlenionej. Należy wpuścić roztwór bezpośrednio do nosa, początkowo kilka kropli raz dziennie, aby sprawdzić samopoczucie. Po wpuszczeniu kropli, trzeba leżeć z odchyloną głową w tył tak, jak długo się da. Może pojawić się uczucie pieczenia, lecz nie należy się tym martwić. Następnie należy wydmuchać nos.

Innym sposobem jest wdychanie zapachu mieszanki chrzanu z octem jabłkowym. Należy umieścić w słoiku chrzan, zalać dużą ilością octu jabłkowego, zakręcić i odstawić na 10 dni. Po tym czasie otworzyć słoik i głęboko wdychać. Można również zamoczyć szmatkę w miksturze i zrobić okład na zatoki. Taką czynność powtarzamy raz dziennie przez 5 dni.

Ulgę przynoszą inhalacje z soli fizjologicznej, rumianku lub z olejków eterycznych np. sosnowego, eukaliptusowego, miętowego. Na ból głowy pomagają ciepłe okłady np. z grochu lub soli.