Rodzaje koron zębowych

Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań w zakresie odbudowy uzębienia. Niezależnie od powodu utraty zęba czy też stopnia jego zniszczenia, nowoczesna technologia umożliwia stworzenie korony na miarę potrzeb oraz możliwości pacjenta. Obecnie w gabinetach stomatologicznych stosowane są m.in. korony porcelanowe, pełnoceramiczne oraz hybrydowe.

Korony zębowe – kiedy?

W leczeniu protetycznym zębów zniszczonych bądź w przypadku ich braku, stomatolodzy wykorzystują korony zębowe. Po dokładnym zbadaniu i ocenie zaistniałej sytuacji, lekarz proponuje odpowiednie dla danego pacjenta rozwiązanie. Jeśli ząb jest uszkodzony, korona nakładana jest na przygotowany na to wcześniej ząb naturalny. W przypadku braku zęba naturalnego mocowana jest ona na implantach, które skutecznie zastępują korzenie utraconego zęba.

Korony zębowe wykorzystywane są również jako zabezpieczenie zębów, poddawanych wcześniej leczeniu endodontycznemu, czyli inaczej kanałowemu. Ponadto stosowane są w przypadkach odtwarzania braków w uzębieniu, a ściślej przy budowie mostów oraz u pacjentów, u których występuje wrodzony brak szkliwa.

Korony zębowe – jakie?

Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów koron zębowych. Do najbardziej nowoczesnych i skutecznych rozwiązań zaliczamy korony porcelanowe, pełnoceramiczne oraz hybrydowe. Na czym polegają i czym się charakteryzują? Zapytaliśmy o to specjalistę.

Jak wyjaśnia lekarz z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie: „Korony porcelanowe wyróżniają się zarówno estetycznym wyglądem, jak i wysokim stopniem wytrzymałości, który zapewnia im solidna podbudowa, stworzona z metalu lub cyrkonu. Z uwagi na te cenne właściwości korony tego typu bardzo często wykorzystywane są w leczeniu protetycznym zębów bocznych”.

A jak jest w przypadku koron pełnoceramicznych?

„Korony pełnoceramiczne zaliczamy obecnie do najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Stopień ich wytrzymałości jest bardzo wysoki, a do tego swoim wyglądem do złudzenia przypominają nasze naturalne zęby. Dlatego też stosowane są tak w przypadku przedniego łuku zębowego, jak i bocznego. Szczególnym rodzajem koron pełnoceramicznych zaś są korony hybrydowe”.

Co to oznacza w praktyce?

„Korony hybrydowe to nowość w dziedzinie implantoprotetyki. Te wyposażone w specjalny łącznik do implantu korony protetyczne są bowiem nie tylko niezwykle odporne na obciążenia, ale i charakteryzują się dużą elastycznością. Ponadto dzięki możliwościom, jakie daje nam nowoczesna technologia, na której opiera się działanie systemu CEREC, mogą one zostać wykonane nawet podczas jednej wizyty”.

A na czym polega działanie systemu CEREC?

„System ten działa w oparciu o nowoczesną technologię CAD/CAM-HAC. Wszystkie te skróty pochodzą od angielskich nazw komputerowego wspomagania wytwarzania i projektowania (CAD/CAM) oraz nazwy metody mocowania koron hybrydowych (HAC). W praktyce technologia ta pozwala nam na zaprojektowanie korony w programie komputerowym, a następnie jej wykonanie przy użyciu frezarki cyfrowej, na podstawie wycisku optycznego, pobranego za pomocą wewnątrzustnego skanera” – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak widać współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw potrzebom swoich pacjentów. Dziś leczenie protetyczne może odbywać się w przyjemnej i miłej atmosferze, a przy tym nie zabierać dużej ilości czasu. Zazwyczaj wystarczy bowiem jedna wizyta i wyprawa do jednego gabinetu.