Schorzenia oczu u seniorów – jakie okulary dobrać?

Proces starzenia się związany jest nierozerwalnie z pogarszaniem się wzroku. Z upływem lat, oczy nie widzą już tak samo dobrze – przy tej okazji warto zastanowić się, czy jest to spowodowane naturalną koleją rzeczy, czy może chorobą. Osoby starsze często bagatelizują problem, nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji oraz konsekwencji chorób oczu. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie wzroku i zauważanie chociażby najmniejszych zmian. Z jakimi chorobami mogą mieć do czynienia seniorzy najczęściej?

Choroby oczu najczęściej występujące u osób starszych

– Jaskra – choroba ta nie musi, jednak może nasilać się u seniorów. Związana jest z postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Nieleczona może doprowadzić nawet do ślepoty. Jaskra przez długi czas rozwija się bez objawów, dlatego w przypadku zdiagnozowania tej choroby bardzo ważne są regularne badania kontrolne. Szczególnym ryzykiem dotknięte są osoby obciążone genetycznie.

– Zaćma – to zmętnienie całej lub części soczewki oka. Podobnie jak jaskra może prowadzić do utraty wzroku, jeżeli w porę nie zostanie zdiagnozowana. Często występuje u osób cierpiących na cukrzycę.

– Zwyrodnienie plamki żółtej – choroba, która dotyczy w większości osób starszych i pojawia się zazwyczaj około siedemdziesiątego roku życia. Charakterystyczne objawy to zawężenie pola widzenia, obniżenie kontrastów, zanikanie części tekstu oraz zniekształcenie obrazu. Choroba początkowo obejmuje zwykle jedno oko.

– Prezbiopia – pierwsze oznaki dają o sobie znać po czterdziestym roku życia i związane są z trudnościami w widzeniu z bliska, najczęściej przy słabym oświetleniu. Warto jednak zauważyć, że prezbiopia, czyli inaczej starczowzroczność, nie jest uznawana stricte za chorobę, a za naturalny proces zachodzący z wiekiem w ludzkim oku.

Soczewki progresywne dla osoby starszej

O ile pierwsze z wymienionych chorób leczy się operacyjnie, o tyle ze starczowzrocznością można poradzić sobie, wyrabiając odpowiednie okulary dla seniorów. Osoby cierpiące na prezbiopię mogą liczyć na szereg rozwiązań, które pozwolą im na komfort widzenia w każdej sytuacji. Okularowe soczewki progresywne powstały w oparciu o nowoczesne technologie, zapewniając seniorom skuteczność oraz wygodę. Szkła tego rodzaju mają kilka obszarów widzenia. Są odpowiedzialne zarówno za wyraźne widzenie dali, jak i bliskich odległości. Dzięki temu osoby starsze nie muszą zmieniać okularów, ciesząc się doskonałym wzrokiem zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.czasnawzrok.pl