Jak skutecznie wspomóc regenerację wątroby?

Wątroba u człowieka jest odpowiedzialna za szereg funkcji, jednakże, aby mogła je w pełni realizować, sama również potrzebuje odpowiedniej regeneracji. Zarówno naturalne domowe sposoby jak i preparaty apteczne są pomocne w zajmującej kilka tygodni kuracji oczyszczania wątroby z toksyn. Na czym dokładnie ona polega oraz jakimi sposobami możemy dbać o zdrowie tego gruczołu?

Rola wątroby w organizmie człowieka

Wątroba jest wielofunkcyjnym gruczołem, należącym do układu pokarmowego, który znajduje się pod przeponą, natomiast jego większa część zajmuje obszar prawego podżebrza.

Wątroba w organizmie człowieka odpowiedzialna jest za wiele kluczowych funkcji, wśród których należy wymienić w szczególności:
• metabolizm węglowodanów,
• utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi,
• magazynowanie glikogenu,
• syntezę czynników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi,
• produkowanie żółci,
• neutralizowanie toksyn oraz ich usuwanie z organizmu,
• magazynowanie wielu witamin takich jak witamina A, D, K, w mniejszych ilościach także witaminy B12, C oraz żelazo,
• udział w termoregulacji,
• zachowywanie cennych i potrzebnych dla organizmu związków i wydalanie pozostałych.

Kiedy regenerować wątrobę?

Pełniona przez wątrobę rola powoduje, że jest ona bardzo eksploatowanym narządem w naszym organizmie, który poddawany jest nieustannej pracy. To natomiast może prowadzić do zwyrodnień, stanów zapalnych czy marskości wątroby. Nie warto czekać zatem na pierwsze niepokojące objawy mogące świadczyć o tym, że nasza wątroba zaczyna szwankować.

Oczyszczanie wątroby z toksyn jest zalecane zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu, stosujących szkodliwe leki, borykających się z zapaleniem typu A, B, C oraz u których występują choroby autoimmunologiczne i metaboliczne.

Jak regenerować wątrobę?

Wątroba, aby móc realizować swoje funkcje potrzebuje okresowej odnowy. Na szczęście jest to gruczoł o dużych zdolnościach regeneracyjnych, który jednak w procesie odbudowy potrzebuje naszej pomocy. Jak zatem dbać o wątrobę?

Zdrowe nawyki żywieniowe, czyli dieta wątrobowa

Zdrowa dieta to podstawa. Aby w pełni pozbyć się szkodliwych związków powinna trwać ona ok. 8 tygodni.

Dieta wątrobowa opiera się na dużych ilościach warzyw, owoców, błonniku pokarmowym, kaszach, chudym mięsie, olejach roślinnych oraz rybach morskich. Zaleca się spożywanie mniejszych, ale częstszych posiłków oraz gotowanie na parze, pieczenie beztłuszczowe lub smażenie w folii.
Naturalnymi wspomagaczami naszej wątroby są m.in.: grejpfruty, awokado, kurkuma, czosnek, buraki i orzechy.

Konieczne jest natomiast zrezygnowanie z żywności przetworzonej, tłuszczów zwierzęcych, dań smażonych na głębokich olejach i ciężkostrawnych, a także eliminacja węglowodanów w postaci słodyczy, pszennego pieczywa, napoi gazowanych oraz w szczególności odstawienie alkoholu i innych używek!

Lek na regenerację wątroby

W przeprowadzanej kuracji warto sięgać również po leki na wątrobę, które mogą działać nie tylko wspomagająco, ale również profilaktycznie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, jednakże należy stosować je zgodnie z zalecaniami przedstawionymi na ulotce. Warto wybierać lek na regenerację wątroby na bazie naturalnych wyciągów roślinnych oraz ziołowych.

Zioła na wątrobę
• Ostropest plamiasty. Znajdująca się w nim sylimaryna odpowiada za ochronę komórek przed działaniem żółciotwórczym oraz żółciopędnym.
• Pokrzywa. Przyczynia się do utrzymywania prawidłowego cholesterolu we krwi, a także odpowiada za regenerację komórek wątrobowych.
• Karczoch zwyczajny. Wykazuje on właściwości bardzo zbliżone do sylimaryny, a przy tym neutralizuje szkodliwe dla organizmu wolne rodniki.