Co skutkiem niskiego poziomu żelaza?

Poziom żelaza w organizmie jest bardzo ważny, bo aż 70% tego pierwiastka wchodzi w skład hemoglobiny, która transportuje tlen i dwutlenek węgla. Żelazo znajduje się także  wątrobie, mięśniach, śledzionie oraz w  enzymach i białkach, biorących udział w przemianach metabolicznych.

 

Odpowiednia dieta – klucz od zdrowia

 

Na początku trzeba zaznaczyć, że żelazo o wiele lepiej jest przyswajalne z produktów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Tak czy inaczej powinno się jeść zarówno jedne, jak i drugie, zwracając uwagę na to, w czym jest najwięcej tego pierwiastka. Swój jadłospis warto wiec wzbogaci o cielęcinę, wątróbkę, fasolę, groch, brokuły, kukurydzę czy płatki śniadaniowe. Sporo żelaza znajduje się także w czarnej porzeczce, papryce, pomidorach czy natce pietruszki. Trzeba też pamiętać, ze wchłanianie żelaza ułatwia witamina C, a utrudnia kwas fitynowy znajdujący się w otrębach czy płatkach owsianych. Niewskazany jest także kwas szczawiowy, który występuje w szczawiu i rabarbarze.

 

Kiedy brakuje żelaza

 

Poziom żelaza może obniżyć się najmocniej w trakcie obfitych menstruacji u kobiet. Oprócz tego na skutek nieodpowiedniej diety oraz zażywania niektórych leków np. przeciwzapalnych. Często przyczyną są także różne choroby np. hemoroidy czy wrzody. Niedobory żelaza mogą też zagrażać osobom cierpiącym na przewlekłe biegunki bądź tym, które mają problemy z wchłanianiem przez jelita substancji odżywczych. Często też problemy pojawiają się w przypadku uprawiania wytrzymałościowych dyscyplin sportu oraz w trakcie stosowania diet. Okres dojrzewania, ciąża i karmienie piersią mogą też powodować znaczną utratę żelaza w organizmie.

 

Żelazo dla niemowląt i stosowna dieta

 

U dzieci częstym przypadkiem niedoboru żelaza jest anemia. Objawy tego schorzenia to przede wszystkim bladość skóry, zmęczenie, apatia, osłabienie. Oprócz tego można zauważyć dodatkowe symptomy, takie jak łamliwe włosy, kołatanie serca, czy senność. Po rozpoznaniu anemii trzeba stosować dietę bogatą w składniki, które wpłyną na poprawę stanu zdrowia dziecka. Znaczny spadek czerwonych krwinek i hemoglobiny można wyrównać, stosując nie tylko dietę ale też suplementy, czyli np. żelazo dla niemowląt. Oprócz tego niezbędna jest witamina B12 i kwas foliowy. Oczywiście w przypadku najmłodszych dzieci, czyli noworodków, trzeba stosować dietę odpowiednią do ich wieku. O żelazo dla niemowląt najlepiej zapytać w dobrej aptece, aby był to produkt przeznaczony typowo dla takiego malucha. Mleka modyfikowane i kaszki powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie dziecka, a u starszego dieta ta musi być znacznie bardziej urozmaicona.

 

Lepiej każdego dnia jeść produkty bogate w żelazo, a czasami dodatkowo kupować suplementy diety, aby nie dopuścić do jego niedoboru. Objawy towarzyszące brakom żelaza są naprawdę uciążliwe, ale też niebezpieczne dla zdrowia.