Soczewki kontaktowe miesięczne – jak uniknąć infekcji i podrażnień?

Soczewki kontaktowe to niewątpliwie komfortowe rozwiązanie, które ułatwia życie wszystkim borykającym się z różnego rodzaju wadami wzroku. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie wiąże się z przestrzeganiem kilku bardzo ważnych zasad, dzięki którym można uniknąć dokuczliwych infekcji i podrażnień.

Niezbędny dopływ tlenu

Niedotlenienie rogówki jest jednym z najczęstszych objawów u osób stosujących między innymi soczewki kontaktowe miesięczne. Jest ono spowodowane przez ograniczony dostęp tlenu do komórek nabłonka rogówki, który jest przykryty właśnie soczewką. Niedotleniona rogówka charakteryzuje się przede wszystkim obrzękiem nabłonka oraz jej istoty właściwej. Pacjent odczuwa w takiej sytuacji podrażnienie oka, ma osłabione widzenie, światłowstręt oraz dostrzega koła tęczowe wokół źródeł światła. Zminimalizowanie ryzyka niedotlenienia rogówki wiąże się w głównej mierze z przestrzeganiem czasu noszenia soczewek – w zależności od tego, czy są to soczewki kontaktowe miesięczne czy dzienne.

Odpowiednia higiena

Infekcje i stany zapalne są rzadkim, ale bardzo poważnym powikłaniem u pacjentów noszących soczewki. Dochodzi do nich między innymi przez obecność drobnoustrojów, która z kolei jest spowodowana nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Stany sprzyjające tego rodzaju zakażeniom to:
• nieodpowiednia higiena twarzy i rąk,
• nieregularna wymiana płynu do soczewek,
• nieodpowiednia pielęgnacja i czyszczenie pojemnika na soczewki,
• nieprzestrzeganie trybu oraz czasu noszenia soczewek (w tym odpowiedniego podziału na soczewki kontaktowe miesięczne i dzienne).

Również niedotlenienie rogówki może wywołać różnego rodzaju zakażenia i infekcje. Dlaczego? Niedotleniona rogówka jest o wiele bardziej narażona na mikrourazy, które z kolei sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Świetną pożywkę dla bakterii stanowią również depozyty białkowe, które są odkładane przy przedłużonym noszeniu szkieł kontaktowych. Infekcja objawia się między innymi poprzez ból i zaczerwienienie oka, uczucie ciała obcego oraz światłowstręt. Pierwszym etapem leczenia jest natychmiastowe przerwanie noszenia soczewek kontaktowych oraz niezwłoczna wizyta u lekarza specjalisty.

Rola odpowiedniego płynu do soczewek

Ponadto nieodpowiednie stosowanie płynu do soczewek może także wywołać nieprzyjemne podrażnienia i infekcje. Są one wywołane przede wszystkim przez gromadzące się na wewnętrznej stronie soczewki zanieczyszczenia i osady białkowe, a także konserwanty zawarte we wspomnianych już płynach. Mogą one wywołać reakcje alergiczne, które wiążą się z obrzękiem i swędzeniem oka. Aby uniknąć tego rodzaju dolegliwości, należy przede wszystkim dbać o higienę rąk i twarzy oraz stosować odpowiedni płyn pielęgnujący soczewki kontaktowe miesięczne. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i w pełni wykorzystamy możliwości szkieł kontaktowych.