Spokojna starość rodzica w zaciszu domowym czy w domu opieki?

Z roku na rok stajemy się coraz starsi – nasi rodzice również. Miłość między dzieckiem a rodzicem jest nazywana miłością bezwarunkową, bo nieważne co się w życiu stanie, lub przez jakie momenty będziemy musieli przejść – ta miłość się nie zmieni.

W pewnym momencie nasi rodzice stają się coraz starsi, wymagają więcej opieki, również tej medycznej. W takim momencie pojawia się pomysł z domem spokojnym starości, a my zaczynamy się zastanawiać nad jego plusami i minusami.

Faktem jest, że temat pobytu rodzica w domu spokojnej starości będzie dylematem dla każdego dziecka. Mimo, że wiemy, że warunki panujące w prywatnych domach opieki są dobre i opieka na najwyższym poziomie , to jednak pojawiają się dylematy moralne. Od zawsze było tak, że opiekę nad starszym rodzicem sprawiało jedno z dzieci. No bo skoro rodzic zajmował się nami przez całe życie, karmił, wychowywał i przygotowywał do życia – to uważa się, że naszym obowiązkiem jest późniejsza opieka nad rodzicem.

Jednak nie zawsze to co uważa się za powinność będzie dla samego rodzica najlepsze. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu taką samą fachową opiekę na najwyższym poziomie i poświęcić tyle czasu, aby rodzic był otoczony tym, co najlepsze. Prawdą jest, ze w obecnych czasach młodzi ludzie są coraz bardziej zajęci pracą i karierą, przez co nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić naszemu rodzicowi to, czego rzeczywiście potrzebuje. Bardzo często osoby starsze mają problemy zdrowotne i wymagają fachowej opieki medycznej, której my sami nie jesteśmy w stanie zapewnić, a co z pewnością osoba starsza otrzyma w domu opieki.

Oczywiście żadne miejsce nie będzie tak komfortowe, jak dom – dom jest tylko jeden. Natomiast z rozsądku i z troski o rodzica coraz częściej decydujemy się na pobyt rodzica w domu opieki, bo wiemy, że tam rzeczywiście będzie mu dobrze.

Dylematy moralne z pewnością się pojawiają i będą pojawiać będą zwłaszcza, jeśli chodzi o najbliższą naszemu sercu osobę jaką jest rodzic. Zanim podejmiemy decyzję – rozważmy wszystkie za i przeciw, oraz zastanówmy się czy podołamy finansowo. Pobyt w domu opieki nie należy do najtańszych i nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić. Przed wybraniem domu opieki warto poczytać, zapoznać się z ofertą, sprawdzić warunku panujące w domu oraz porozmawiać z opiekunami. Dzięki temu nasze spojrzenie na tak kłopotliwy temat zmieni się, a my sami przekonamy się, że jednak jest to dobra decyzja i dobry krok. Decyzja o pobycie rodzica w domu opieki nie oznacza, że nie chcemy się nim zajmować lub nie mamy na to czasu. Oznacza to jedynie, że troszczymy się o niego, dbamy i chcielibyśmy, by otoczony był fachowa opieką.

Jedyne czego możemy być pewni, to że sztab lekarzy, fachowi opiekunowie i psycholodzy otoczą bliską nas osobę najlepszą opieką z możliwych. A przecież to liczy się najbardziej, prawda? Mimo, że temat pobytu w domu spokojnej starości to temat dosyć kłopotliwy – warto o tym mówić i rozmawiać.

Artykuł został przygotowany przez Dom Opieki Legionowo – opieka na najwyższym poziomie.