Totalna korekcja nosa. Na czym to polega?

Korekcja nosa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Nic dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że nos znajduje się w centralnej części twarzy i w znacznej mierze odpowiada za nasz wygląd. Totalna korekcja nosa może być również koniecznością ze względu na nieprawidłową budowę lub przebyte urazy. Sprawdzamy, na czym polega ten zabieg.

Nos ma duży wpływ na wygląd całej twarzy. Niesymetryczny, z garbem lub opadającym czubkiem nie wygląda estetycznie. Jego deformacje mogą być również związane z przebytymi urazami – źle zrośnięty po złamaniu może powodować nie tylko problemy estetyczne, ale również zdrowotne, związane na przykład ze skrzywieniem przegrody nosowej, a tym samym utrudnionym oddychaniem.

Kto może skorzystać z zabiegu totalnej korekcji nosa?

Z zabiegu totalnej korekcji nosa może skorzystać każdy, kto nie jest zadowolony z wyglądu swojego nosa. Każdorazowo operacja poprzedzona jest konsultacjami. Lekarz dokładnie bada pacjenta i wraz z nim określa jakiego efektu oczekuje. Konieczne jest również wykonanie badań – operacja zostanie przeprowadzona wyłącznie po uzyskaniu dobrych wyników. Ze względu na zmianę kształtu nosa w okresie dojrzewania, zabieg można przeprowadzić dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Dopiero po tym czasie kończy się proces wzrostu.

Choć zazwyczaj zabieg totalnej korekcji nosa ma na celu poprawę wyglądu, wskazaniem do zabiegu są również przebyte urazy lub choroby, które doprowadziły do deformacji. Zmiany w obrębie nosa mogą skutkować nie tylko defektami estetycznymi, ale również poważnymi problemami z oddychaniem.

Jak przebiega zabieg totalnej korekcji nosa?

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje zazwyczaj nacięcie wewnątrz nosa, dokonując preparacji skóry oraz tkanek od części kostnej. Może być również konieczne wykonanie nacięcia na zewnętrznej części nosa – zazwyczaj jest ono na tyle niewielkie, że blizny są niemal całkowicie niewidoczne. Warto wybrać sprawdzonych specjalistów i klinikę, która specjalizuje się z wykonywaniu tego typu zabiegów. W Warszawie tego typu zabieg można wykonać na przykład w Klinice Chęciński.

Osteotomia poczwórna, bo tak brzmi nazwa zabiegu, ma na celu ukształtowanie tkanek w pożądany kształt. Ostateczny efekt uzyskuje się w wyniki złamania części kostnych, spiłowania lub usunięcia nadmiaru, a następnie ułożenie ich w odpowiedni sposób. W razie potrzeby korekcji poddaje się również tkanki chrzęstne lub skórę. Po złożeniu nosa skórę naciąga się i zszywa. Do dziurek nosa wkłada się sączki, a na nos nakłada się opatrunek gipsowy, który ma za zadanie utrwalenie kształtu oraz zapobieganie ewentualnym urazom.

Po zabiegu – wskazania i efekty

Po zabiegu konieczne jest prowadzenie oszczędnego trybu życia oraz regularne stawianie się na kontroli lekarskiej. W początkowej fazie może pojawić się zasinienie i obrzęk, który znika po kilku tygodniach. Ostateczny efekt widoczny jest po kilku miesiącach.