Witaminy – ich rola w naszym organizmie

Witaminy to organiczne związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Organizm ludzki nie potrafi sam wytworzyć witamin lub może wytworzyć bardzo małą ich ilość dzięki florze bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Dlatego witaminy muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Witaminy są niezbędne do życia, do prawidłowego rozwoju organizmu, biorą udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu, są niezbędne do prawidłowego wzrostu, do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, wpływają na aktywność życiową i dobre samopoczucie.

Witaminy dzielą się na:

  • rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K – te witaminy organizm może magazynować, dzięki czemu łatwiej toleruje ich okresowe niedobory).
  • rozpuszczalne w wodzie (B1, B2, B5, B6, B12, C, PP, H, folacyna – te witaminy organizm gromadzi w niewielkim stopniu).

Witamina K

Witamina K to witamina znacznie mniej znana niż inne witaminy i składniki odżywcze, a jest to witamina o kluczowym znaczeniu dla zdrowia. Przede wszystkim odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi, ale również chroni kości przed osteoporozą, a także zapobiega uszkodzeniom komórek.

Witaminę K odkryto w 1929 roku. Uznano ją za czynnik decydujący w krzepnięciu krwi. Kilka lat później wyizolowano dwie postacie witaminy K. Witamina K występuje w dwóch naturalnych postaciach:

  • witamina K1 (filochinon) – pozyskiwana z pożywienia
  • witamina K2 (menachinon) – produkowana przez bakterie znajdujące się w jelitach

Witaminy K1 i K2

Witaminy K1 i K2 różnią się budową chemiczną, cechują się różną aktywnością biologiczną, rożną skutecznością i biodostępnością. Witamina K jest szczególnie potrzebna osobom cierpiącym na nowotwory, choroby serca, krwotoki, kamienie nerkowe. Witamina K pomaga starszym osobom zachować kości w dobrym stanie, pomaga zapobiegać osłabieniu i złamaniom kości u kobiet w okresie menopauzalnym.

Witaminy K1 i K2 zapobiegają zwapnieniom naczyń krwionośnych. Niedobór witaminy K doprowadza do obniżenia w osoczu krwi poziomu czynników krzepnięcia, w związku z czym dochodzi do zaburzenia procesu krzepnięcia. Pojawiają się skłonności do krwawień i do powstawania sińców.

Witaminy K1 i K2 to dwie zupełnie różne witaminy. Witaminy K1 organizm ludzki potrzebuje niewiele do prawidłowego funkcjonowania, natomiast witaminy K2 dużo więcej (100–150 mcg na dobę). Witamina K1 wchłania się słabo, bo zaledwie w 15%. Witamina K2 jest dystrybuowana przez krew w całym organizmie, dzięki czemu jest łatwo dostępna do tkanek takich, jak kości czy ściany naczyń krwionośnych.

Dobrym źródłem witaminy K1 są warzywa zielone (brokuły, szpinak, sałata, jarmuż, brukselka, kapusta, rzeżucha). Witamina K2 to związek głównie tworzony przez bakterie w produktach fermentowanych (jogurty, sery, kefiry, kiszona kapusta). Witamina K2 powstaje również w jelitach człowieka przy sprawnie działającym układzie trawiennym.

Dużą zawartość witaminy K2 zawiera japońska potrawa natto. To potrawa otrzymywana z przefermentowanych ziaren soi. Natto zawiera bardzo dużą ilość witaminy K2 w postaci K2-MK7 (nastrazyzdrowia.pl).