Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Niezależnie jak, ale ważne, aby skutecznie dbać o zdrowie zębów i dziąseł. Każdy ma swój sposób na pielęgnację jamy ustnej. Niektórzy używają tradycyjnych szczoteczek, inni wybierają szczoteczki soniczne bądź elektryczne. Sporo osób stosuje również płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Wiadomo, że dobrze dopasowana szczoteczka to podstawa pielęgnacji jamy ustnej. Wybór jest duży, bo wystarczy wspomnieć o rodzajach włosia szczoteczek tradycyjnych (miękkie, średnie i twarde), ale też o kształtach i dodatkach, takich jak np. elementy gumowe w strefie czyszczącej. Tego typu szczoteczki wciąż mają swoich zwolenników, ale należy pamiętać podczas zakupu, aby dopasować stopień twardości włosia do stanu swoich zębów i dziąseł. Druga grupa osób wybiera szczoteczki elektryczne, a jeszcze częściej szczoteczki soniczne, które zdecydowanie dokładniej czyszczą od tych tradycyjnych. Charakteryzują się wysoką częstotliwością drgań na minutę oraz tym, że wykonują ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań szczoteczki soniczne nie drażnią szkliwa ani dziąseł, a przy tym świetnie czyszczą nawet te najtrudniej dostępne miejsca. Pod wpływem drgań ślina miesza się z cząsteczkami pasty, w efekcie czego powstają mikro bąbelki czyszczące z wielką dokładnością szkliwo, dziąsła i przestrzenie między zębowe.

 

Jak pasta będzie najlepsza?

 

Szczoteczki soniczne to jedno, a dobra pasta to druga ważna sprawa. W dobrych drogeriach i aptekach można nabyć wiele rodzajów past o różnym przeznaczeniu. Tutaj również trzeba dobrze się zastanowić, czy czasem nie potrzebujemy pasty do zębów wrażliwych, czy takiej, która polepszy stan chorych dziąseł. Bardzo popularne stają się ostatnio pasty bez fluoru, które są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, kobiet w  ciąży i osób niepełnosprawnych. Fluor w nadmiarze bywa szkodliwy, ponieważ powoduje fluorozę, schorzenie objawiające się kruchością szkliwa. Wiele firm produkujących pasty do zębów bazujące na składnikach ekologicznych, w ogóle nie używasz fluoru. Czy jest on zbędny czy nie do utrzymania zdrowych zębów, do końca nie wiadomo, ale jedno jest pewne, że nie można go nadużywać.

 

Oprócz dobrej szczoteczki i pasty potrzebna jest także nić dentystyczna, za pomocą której jeszcze precyzyjniej wyczyścimy przestrzenie międzyżebrowe. Płyn do płukania jamy ustnej wzmocni profilaktykę przeciwpróchniczą, wspomoże ochronę dziąseł oraz odświeży oddech. Oczywiście nie można zapominać o kontrolnych wizytach u stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia i udzieli cennych rad dotyczących pielęgnacji jamy ustnej.