Co wywołuje pęcherze na stopach i jak ich unikać?

Małe, bolesne, skutecznie utrudniające poruszanie się – mowa oczywiście o pęcherzach na stopach. Potrafią być koszmarem dla każdego i pojawiać się w najmniej dogodnych sytuacjach. Szczególnie narażeni są na nie miłośnicy różnego rodzaju aktywności fizycznych, jednak nie tylko u nich może pojawić się niechciany pęcherz na stopie. Jak zapobiegać ich pojawianiu się oraz jak skuteczne z nimi walczyć?

Czym są pęcherze na stopie?

W prostych słowach: są to swego rodzaju naturalne poduszeczki powietrzne, które ochraniają zraniony kawałek skóry i pomagają w jego regeneracji. Nie brzmi najgorzej, jednak zważywszy na fakt, że owym pęcherzom towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, lepiej zapobiegać im, niż je leczyć.

Co wywołuje pęcherze na stopach?

Jest kilka czynników, które mają wpływ na pojawienie się pęcherzy. Pierwszym z nich jest obcieranie skóry. Wiąże się ze zbyt ciasnym lub (o czym wiele osób nie ma pojęcia) zbyt luźnym obuwiem. Codzienne chodzenie w źle dobranych butach, które obcierają miękką skórę, wpływa na jej stopniowe uszkadzanie, a to z kolei prowadzi do pojawiania się pęcherzy. Innym czynnikiem jest nadmiar wilgoci. Warto zauważyć, że na pięcie umiejscowionych jest o wiele więcej gruczołów potowych niż w innych miejscach na ciele. W przypadku, kiedy zapominamy o założeniu skarpetek, zbiera się nadmiar wilgoci, a to w połączeniu z ruchem wpływa na zwiększenie siły tarcia.

Jak się pozbyć pęcherzy?

Przede wszystkim należy jak najszybciej zmienić obuwie na wygodne, odpowiednio wyprofilowane i dobrze dopasowane, jak również zaopatrzyć się w wykonane z dobrej jakości materiałów skarpetki. Ważne jest unikanie przebijania pęcherzyków. Istnieje także kilka domowych sposobów na walkę z nimi. Jednym z nich są okłady z plastra cytryny lub papki, na które składają się rozkruszona aspiryna, sok z cytryny oraz woda. Najskuteczniejszą metodą są jednak specjalne plastry, które zostały już docenione przez wiele osób zmagających się z odciskami.

Marka www.Compeed.pl zaproponowała swoim klientom doskonałe, praktycznie niewidoczne rozwiązanie, które w szybki sposób łagodzi ból i pomaga w utrzymaniu naturalnego nawilżenia skóry przy pomocy aktywnego żelu zawierającego cząsteczki absorbujące wilgoć. Plastry świetnie chronią przed otarciami i idealnie sprawdzają się w każdej sytuacji. Z uwagi na zróżnicowane problemy swoich odbiorców marka przygotowała szereg zróżnicowanych rozwiązań, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.