Wzdęcia, zgaga, zaparcia- co mogą mieć wspólnego te dolegliwości?

Wszystkie narządy i części ciała człowieka są ze sobą połączone. Jeden układ nie może funkcjonować bez drugiego. Tak też jest z układem pokarmowym- jeśli często pojawiają się wzdęcia, najprawdopodobniej pojawi się także problem z zaparciami i zgagą.

Wzdęcia- uciążliwy i wstydliwy problem.

Prawie każdy od czasu do czasu cierpi na wzdęcia, lecz jest to częsty problem u osób z przewlekłymi problemami trawienia. Uczucie pełności, rozpierania w jamie brzusznej, przy tym cuchnące wiatry to najczęstsze objawy. Przy tym może towarzyszyć ból brzucha i nieprzyjemne odbijanie.

Dlaczego zgaga?

Zgaga objawia się kwaśnym odbijaniem, pieczeniem w żołądku i przełyku oraz zarzucaniem treści pokarmowej do przełyku. Najczęściej jest spowodowana przejadaniem się, spożywaniem wysokoprzetworzonej żywności. Aby pozbyć się tego problemu, zwykle wystarcza zmiana diety i zażywanie leków bez recepty, które zobojętniają i hamują wydzielanie soku żołądkowego np. Ortanol max, Piastprazol, Controloc Control. Zdarza się również że zgaga jest spowodowana zaburzeniami funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. W tym przypadku należy leczyć się u gastroenterologa.

Jeśli cierpimy na zgagę, często łykamy więcej powietrza, które może wpływać na zwiększoną ilość gazów. Wzmaga to dyskomfort oraz kwaśne odbijanie. Na zgagę i wzdęcia wpływają również problemy z wypróżnianiem. Przewlekłe zaparcia nie tylko powodują zaleganie mas kałowych, lecz również zatrzymują gazy, które nie mogą się swobodnie wydostać. Dlatego gazy te często cofają się do jamy ustnej, powodując brzydki zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowych.

Co wzmaga problem wzdęć?

Wzdęcia i problem nadprodukcji gazów jest czasem spowodowany chorobami trzustki i wątroby, niekiedy również kłopotami z pęcherzykiem żółciowym.

Warto wspomnieć, że wzdęcia są czasem efektem nietolerancji pokarmowych np. nietolerancji glutenu lub laktozy. Zatem jeśli mamy takie podejrzenia, warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe i wyeliminować dany produkt.

Jak sobie pomóc?

Jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli zgaga, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, nasilają się lub zwiększa się częstotliwość pojawiania się problemów, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli lekarz internista nie jest w stanie pomóc, najpewniej skieruje do gastroenterologa, który zaleci szereg badań.

W przypadku, gdy objawy zdarzają się sporadycznie, wystarczy zmiana diety, stylu życia i ziołowe herbatki.