Zaburzenia rytmu serca – co powinieneś wiedzieć?

Zaburzenia rytmu serca występują wtedy, gdy zakłócona zostaje prawidłowa częstotliwość skurczów Twojego serca w przeliczeniu na minutę. U zdrowego człowieka wynosi ona w spoczynku 60-80 uderzeń. Możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem rytmu serca czyli tachykardią, zwolnieniem pracy serca, czyli bradykardią, bądź arytmią, czyli zaburzeniami rytmiczności serca.

Zaburzenia rytmu serca najprościej wykryć przy pomocy elektrokardiografu – jest to popularne badanie EKG. Pozwala ono wykryć nie tylko zaburzenia rytmu serca, ale również zawał lub niedokrwienie mięśnia sercowego, dzięki specjalnym elektrodom przyczepionym do skóry, które wychwytują różnicę w napięciu elektrycznym podczas skurczów mięśnia sercowego.

Zadbaj o swoje serce

Pamiętaj, że zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się w każdym wieku, bez względu na płeć, nawet u osób zdrowych. Dlatego warto wsłuchać się w rytm swojego serca i zadbać o nie stosując odpowiednie metody zapobiegania tej chorobie układu krążenia. Podstawą jest niebagatelizowanie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca oraz choroby wieńcowej i zastosowanie właściwego leczenia, ponieważ te choroby mogą prowadzić do zaburzenia rytmu serca. Niezmiernie istotne jest zadbanie o zdrowy styl życia i odżywiania. Niekorzystnie na układ krążenia wpływają wszelkie używki – zwłaszcza palenie tytoniu, dlatego warto pomyśleć o zmianie nawyków, a do tego dołączyć codzienną aktywność fizyczną oraz unikanie stresu, co w dzisiejszych czasach stanowi duże wyzwanie. Serce jest siłą napędową naszego organizmu i warto się nim zaopiekować, bo pomimo tego, że działa autonomicznie, czyli niezależnie od naszej woli, możemy wiele zdziałać dla jego dobra.

Zaburzenia rytmu serca – objawy alarmowe

Zaburzenia rytmu serca mogą być objawem poważnych chorób układu krążenia , które zagrażają życiu, dlatego nie wolno bagatelizować objawów. Większość pacjentów cierpiących na zaburzenia rytmu serca często określa problem jako „kołatanie“, „mocne bicie serca“, a nawet „zamieranie serca“. Nieprawidłowy rytm serca jest odczuwalny jako zawroty głowy, osłabienie, nudności, omdlenia, mroczki przed oczami, ucisk za mostkiem promieniujący do góry, oraz słabo wyczuwalne tętno. Te objawy są alarmowe i wiążą się z koniecznością wezwania lekarza lub pogotowia ratunkowego.

Mam zaburzenia rytmu serca. Co dalej?

Spokojnie – zaburzenia rytmu serca można leczyć. Stosuje się leczenie farmakologicznie, a w cięższych przypadkach leczenie operacyjne. W niektórych sytuacjach – w przypadku gorączki czy zbyt wysokiego ciśnienia wystarczy podanie elektrolitów, ale najczęściej stosuje się glikozydy, czy beta-blokery. Leczenie operacyjne (zabiegowe) polega między innymi na wszczepieniu rozrusznika serca lub operacji zastawki serca. Każdy przypadek jest indywidualnie analizowany, aby dobrać odpowiednią terapię.