Zadbaj o oczyszczenie swojej skóry

Oczyszczanie skóry, szczególnie na twarzy, jest podstawą do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Tylko wtedy, gdy zostanie usunięty martwy naskórek i resztki makijażu, można przejść do tonizowania a później kremowania i ewentualnie nakładania fluidu.

 

Peeling cukrowy – warto spróbować

 

Coraz częściej można usłyszeć o peelingu cukrowym, jako wspaniałym preparacie poprawiającym kondycję skóry. Jego podstawowym składnikowym, jak sama nazwa wskazuje, jest cukier. Nie ma więc żadnego problemu, aby sporządzić peeling samodzielnie. Wystarczy kupić paczkę cukru i na jego bazie wykonywać proste zabiegi pielęgnacyjne. Można dodawać do niego to, co uznamy za  stosowne, np. olej kokosowy, oliwę z oliwek czy inne naturalne składniki. Po nałożeniu peelingu cukrowego na twarz i odczekaniu kilku minut należy dokładnie spłukać twarz letnią wodą. Następnie trzeba użyć dobrej jakości kremu nawilżającego, bo wtedy jego aktywne składniki będą się świetnie wchłaniać w głąb skóry. Peeling cukrowy można też nabyć w drogeriach lub aptekach, wybierając odpowiednie dla siebie produkty.

 

Peeling enzymatyczny dla wrażliwych

 

Alternatywą peelingu cukrowego, ale też każdego innego, jest peeling enzymatyczny. Stosują go szczególnie osoby z wrażliwą cerą, np. alergiczną lub naczynkową oraz skłonną do nadmiernego przesuszania. Preparat nakładamy na twarz i po kilku minutach spłukujemy. Nie można pocierać ani masować twarzy tak jak w przypadku peelingu cukrowego. W przypadku tego kosmetyku czynnikami aktywnymi nie są składniki gruboziarniste, ale enzymy lipolityczne lub proteolityczne. Dzięki nim dochodzi do rozpuszczenia keratyny i lipidów zawartych w naskórku, a w konsekwencji możliwe jest jego złuszczenie. Po tej czynności można wmasować w skórę odżywczy krem nawilżający.

 

Żele myjące do twarzy

 

Nie można również zapominać o codziennej pielęgnacji twarzy rano i wieczorem za pomocą płynu lub żelu. Mogą to być kosmetyki z dodatkiem peelingu lub bez ale ważne aby były przystosowane do konkretnego typu cery. W przypadku skóry problemowej np. tłustej czy trądzikowej trzeba wybrać kosmetyki myjące, które będą eliminować sebum, natomiast do skóry suchej najlepsze są preparaty mocno nawilżające. W ich składzie może się znaleźć np. olejek migdałowy czy kwas hialuronowy. Powinny być to zawsze składniki naturalne.

 

Peeling cukrowy, enzymatyczny czy żele do mycia twarzy to nie wszystko. Konieczne jest także tonizowanie  (wyrównanie pH skóry i odświeżenie) oraz nakładanie od czasu do czasu maseczek, które dogłębnie oczyszczą i odżywią skórę.