Czy zapalenie gardła jest groźne dla zdrowia?

Generalnie zapalenie gardła nie jest poważnym schorzeniem. Jest nieprzyjemne, ale zwykle mija po około tygodniu. Są jednak przypadki, gdy bolące gardło może być objawem znacznie poważniejszej choroby niż zwykła infekcja wirusowa.

Przyczyny bólu gardła mogą być bardzo zróżnicowane. Aby poznać powód dolegliwości, konieczne jest dokładne obserwowanie objawów, a często też badania laboratoryjne, na przykład pobranie wymazu z gardła.

Zasadniczo w około 70-80% przypadków ból gardła jest spowodowany przez infekcje wirusowe. Na działanie wirusów jesteśmy narażeni przede wszystkim w okresie obniżonej odporności. Wtedy wystarczą domowe metody lub dostępne w aptekach leki bez recepty, na przykład Glimbax.pl – płyn do płukania jamy ustnej i gardła o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Zdarza się jednak, że ból gardła powodują bakterie. Wtedy zalecane jest już skonsultowanie się z lekarzem. Są to głównie paciorkowce, które odpowiedzialne są za zapalenie gardła i migdałków nazywane anginą. Inna choroba bakteryjna gardła to krztusiec, czyli koklusz charakteryzujący się bardzo silnym, napadowym kaszlem. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie antybiotyków, które pomogą pozbyciu się chorobotwórczych bakterii. Wtedy także wspomagająco możemy stosować Glimbax.pl i inne leki bez recepty, aby złagodzić dolegliwości.

Warto też wskazać, że ból gardła może towarzyszyć alergiom lub mogą powodować go warunki pracy, na przykład praca w środowisku zapylonym czy w zmiennych warunkach temperatury. Zdarza się, że ból gardła wywoływany jest przez refluks. Inne przyczyny to mononukleoza, odra, ospa wietrzna czy błonica.

Nawracający ból gardła, przede wszystkim odczuwalny po jednej stronie, może być też objawem nowotworów gardła lub krtani. Wówczas konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem.

Podsumowując, ból gardła nie jest zasadniczo groźny dla zdrowia, ale zdarzają się przypadki, gdy dolegliwości bólowe są związane z poważniejszymi problemami. Wtedy zaleca się skonsultowanie z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania, postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.