Złamanie nogi – o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę

Złamanie nogi nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. Często spotyka nas w dzieciństwie, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni, jednakże bolesne złamania kończyn przytrafiają się również dorosłym. Najgroźniejsze są uszkodzenia kości udowej oraz biodrowej, które wymagają leczenia operacyjnego. Śliska nawierzchnia, sporty ekstremalne, czy też wypadki samochodowe, mogą nas kosztować parę miesięcy spędzonych w gipsie. Jak przejść przez ten okres względnie spokojnie, oraz na co się przygotować?

Wizyta u lekarza

Przede wszystkim tuż po feralnym wypadku, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Na miejscu lekarz opatrzy złamanie, oraz unieruchomi kończynę. Na miejscu zostanie wykonane zdjęcie RTG które pomoże wyeliminować ewentualne komplikacje i pomoże odpowiednio dobrać leczenie. Jest to połowa sukcesu. Po leczeniu zachowawczym musimy przygotować się na rehabilitacje kończyny – która ma za zadanie przywrócić nasz stan sprzed wypadku.

Funkcjonowanie w gipsie

Należy pamiętać że gips może skutecznie uprzykrzać życie. Jest ciężki i nieelastyczny co powoduje znaczne utrudnienia w chodzeniu. Przy lekkich złamaniach przydatne mogą okazać się kule ortopedyczne. Są wykonane z lekkich materiałów, mają podpórki pod barki i znacznie ułatwiają poruszanie się osobom ze złamaniami kończyn. Możemy skorzystać z wypożyczalni sprzętu medycznego, bądź zakupić je w sklepie. Przy nieco bardziej skomplikowanych złamaniach, do wyjścia z domu może okazać się niezbędny wózek inwalidzki. Noga nie może być obciążona, a co za tym idzie należy bardzo dużo wypoczywać. Trudno jednak spędzić cały czas rekonwalescencji w łóżku. Tak jak w przypadku kul – wózki inwalidzkie możemy wypożyczyć bądź zakupić. jest to nieco droższe rozwiązanie ale w niektórych przypadkach konieczne.

Powrót do zdrowia

Rehabilitacja po złamaniu kończyny pomoże w uniknięciu groźnych powikłań. Jest to niezwykle ważne aby stosować się do zaleceń lekarza po zdjęciu gipsu. Brak zrostu, przykurcz kolana łydki lub stopy mogą być następstwem źle dobranej rehabilitacji bądź jej braku. Noga która była unieruchomiona przez znaczny okres, wymaga ruchu aby przywrócić jej dawną sprawność . Należy wykonywać serię ćwiczeń, na tyle delikatnych aby nie sprawiały one dyskomfortu, bądź bólu. Szczególnie ważne będą ćwiczenia mięśni i stawów, które występują w miejscu złamania. Oprócz tego dużą ulgę mogą przynieść zabiegi medyczne z zakresu fizykoterapii. Laseroterapia, czy krioterapia będą szczególnie polecane przy złamaniach. Wzmocnienie mięśni jest kluczową sprawą – zabiegi elektrostymulacji doskonale się sprawdzą.

Złamania nie są rzadkością i mogą przydarzyć się każdemu. Jednak przebieg leczenia w głównej mierze zależy od naszego zaangażowania.