Gorączka. Kiedy do szpitala?

Gorączka to sygnał ostrzegawczy od naszego organizmu. Wzrost temperatury ma za zadanie zabić bakterie, ciało w ten sposób walczy z wirusami. Warto wiedzieć, że temperatura na poziomie 37 stopni nie jest gorączką, a stanem podgorączkowym. W takim wypadku nie należy od razu sięgać po leki, ale jeśli jest taka możliwość, odpoczywać i dać organizmowi samemu walczyć z chorobą.

Gorączka a samopoczucie

Dreszcze, poczucie zimna, rozbicie, bóle mięśni i głowy, rozpalone czoło to najpopularniejsze symptomy podwyższonej temperatury. Jeśli chcesz się upewnić, czy chory ma gorączkę, a nie masz termometru, wystarczy przyłożyć usta do czoła – jeśli jest cieplejsze, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy problem z gorączką. Wargi człowieka są bardziej unerwione niż dłonie, a przez to cieplejsze. Dzięki temu taka metoda jest bardziej miarodajna, niż przykładanie dłoni do czoła.

Kiedy do szpitala?

Gorączka wyższa niż 40 stopni, majaki, nudności, biegunka, drgawki, albo choroba utrzymuje się dłużej niż 2 dni to sygnał do pilnej wizyty u lekarza. Podwyższony stan gotowości powinna również przynieść gorączka, która dotyczy osoby starszej lub małego dziecka. W takim wypadku należy szybko skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić po pogotowie, które pomoże w alarmujących przypadkach.

Jak leczyć gorączkę?

Chłodne okłady, napary z lipy lub malin, czosnek, miód, kąpiele w wodzie chłodniejszej od ciała chorego – to domowe sposoby na obniżenie gorączki. Jednak, kiedy temperatura rośnie, a chorobie towarzyszy złe samopoczucie, warto działać szybko. Na rynku istnieje wiele leków przeciwgorączkowych o dobrych i sprawdzonych składach, który w postaci ciepłego napoju lub tabletek, szybko upora się z gorączką.

Rezygnacja z zawodowych i domowych obowiązków jest koniecznością w przypadku gorączki. Nie możemy ignorować takich objawów – lekceważenie grypy może doprowadzić do groźnego zapalenia płuc. „Przechodzenie” grypy lub przeziębienia może mieć poważne skutki zdrowotne. Odpoczynek, gorące kąpiele, rozgrzewające potrawy i zastosowanie leków powinno pomóc.

źródło: http://febrisan.pl/

Zapisz