Koślawość pięt u dziecka – jak ją rozpoznać i leczyć?

Do powstawania wad stóp najczęściej dochodzi w wieku dziecięcym. Wśród nich znajduje się również koślawość pięt, określana jako stopa płasko-koślawa albo stopa koślawa. W jaki sposób można rozpoznać taką dolegliwość? Jakie metody pozwalają na jej zredukowanie?

Jak rozpoznać koślawość pięt u dziecka?

Koślawością pięt nazywa się wadę stóp, w której dochodzi do nieprawidłowego ustawienia stawów skokowych.

Wadę można zauważyć podczas stania – stopa leży wtedy całą powierzchnią na podłożu, natomiast stawy skokowe przechylone są do środka. Dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości jak problemy z chodzeniem, ponieważ widoczne jest wtedy większe obciążenie środkowej części stóp i uniesienie ich zewnętrznych krawędzi.

W początkowych fazach rozwoju układu ruchu u dziecka koślawość pięt jest normalnym objawem. Utrzymuje się on najczęściej do 6 roku życia. Gdy koślawość pięt u dziecka nie zanika, konieczne jest odpowiednie leczenie, które pozwoli na zredukowanie tej wady.

Przyczyny koślawości pięt u dziecka

Najczęściej przyczyną tej dolegliwości są problemy z prawidłowym ustawieniem stawów biodrowych. Mogą mieć one różne powody, między innymi:
– Stosowanie chodzików u dziecka,
– Prowadzenie za rączki, gdy dziecko nie może jeszcze utrzymać pionowej pozycji ciała,
– Otyłość,
– Niska aktywność fizyczna,
– Zmniejszone napięcie mięśniowe,
– Wiotkość więzadłowo-stawowa.

Jak leczyć koślawość pięt u dziecka?

Gdy rodzice zauważają, że dziecko ma koślawe stopy, powinni udać się do specjalisty, na przykład do ortopedy, fizjoterapeuty lub podologa, który będzie mógł zdiagnozować wadę.

Leczenie koślawości stóp u dziecka odbywa się z użyciem różnych metod, między innymi:

Ćwiczenia rehabilitacyjne
Bardzo dobre efekty dają ćwiczenia na stopę płasko koślawa u dzieci, których celem jest poprawa pracy mięśni i stworzenie nowych wzorców ruchowych. Stosowane są także odpowiednie ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, które pozytywnie wpływają na układ ruchu.

Kinesiotaping lub bandażowanie
Dobre efekty może dać stosowanie taśm do kinesiotapingu oraz bandaży na stopy, które pomagają w prawidłowym ustawieniu stopy.

Buty profilaktyczne i ortopedyczne
Specjaliści zalecają również stosowanie odpowiedniego obuwia. Aby zapobiegać rozwojowi wady, używane są obuwie profilaktyczne Julex, Emel, Bartek i inne, natomiast wtedy, gdy jest ona już widoczna, wykorzystuje się buty ortopedyczne i wkładki ortopedyczne do butów.

Leczenie zabiegowe
Używane są także metody leczenia polegające na gipsowaniu stóp, by utrzymywać je we właściwej pozycji. W zaawansowanych przypadkach wykonuje się leczenie operacyjne.