Praca przy komputerze, częste korzystanie ze smartfonów i długie przebywanie w sztucznym oświetleniu sprawiają, że schorzenia wzroku stały się chorobą cywilizacyjną. Jaskra, jak i wiele innych chorób oczu w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, tylko specjalistyczne badanie u okulisty umożliwia ich wykrycie.
Czym jest jaskra?
Jaskra jest podstępną chorobą nerwu wzrokowego, ponieważ może rozwijać się długo i niemal bezobjawowo. Typowe objawy choroby zaczynają się od ubytków w polu widzenia i podwyższonego ciśnienia w oku, a kończą na postępującym zaniku nerwu wzrokowego i w konsekwencji ślepocie. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe wynika z nadmiernego gromadzenia się cieczy wodnistej w oku – kiedy kąt przesączania nie spełnia swojej funkcji, dochodzi do jej nagromadzenia i wzrostu ciśnienia. Ucisk na włókna nerwowe powoduje zanik nerwu wzrokowego.
Do czynników ryzyka wystąpienia jaskry zalicza się: zaburzenia ciśnienia (zarówno podwyższone, jak i niskie ciśnienie), przewlekłe leczenie sterydami, objawy takie jak częste marznięcie rąk i stóp, cukrzyca i skłonność do migren.
Jaskra jest chorobą dziedziczną – występuje cztery razy częściej u rodzeństwa i potomków osób chorych, w porównaniu ze zdrową populacją.
Leczenie jaskry: farmakologia
Leczenie jaskry polega głównie na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, a wybór metody leczenia uzależniony jest od konkretnego typu jaskry. Leczenie farmakologiczne polega na systematycznym i dokładnym przyjmowaniu kropli obniżających ciśnienie. Lekarstwa muszą być przyjmowana do końca życia, a pacjent powinien być cały czas pod kontrolą lekarza okulisty.
Laseroterapia jaskry – na czym polega i jakie są rokowania?
Jaskra może być leczona przy pomocy zabiegów laserowych, które udrażniają nieaktywne drogi odpływu płynu z oka, a w konsekwencji obniżają ciśnienie w gałce ocznej. Laseroterapia dzieli się na trzy rodzaje:
-
Laser SLT
- wykorzystywany jest do selektywnej
- trabekuloplastyki
- laserowej. Zabieg przy użyciu lasera SLT polega na przesyłaniu krótkich impulsów światła, które rozbijają melaninę zawartą w komórkach oka, w konsekwencji czego dochodzi do naturalnego procesu gojenia i następuje proces odbudowy komórek. W efekcie powstaje miejsce do odpływu cieczy wodnistej, a ciśnienie wewnątrzgałkowe maleje. Zabieg trwa około pięciu minut, metoda jest bezbolesna i nie powoduje niepożądanych skutków. Jest to metoda, która może być powtarzana, jeśli pierwszy zabieg okaże się niewystarczający.
-
Laser MLT
- służy do wykonywania
- mikropulsowej
- laserowej
- trabekuloplastyki
- , Zabieg ten nie powoduje żadnego uszkodzenia komórek, polega wyłącznie na
- stymulacji komórek barwnikowych oka w kącie ich przesączania. Metoda ta jest stosowana głównie w leczeniu jaskry otwartego oka. Zabieg jest przeprowadzany po zaaplikowaniu kropli znieczulających do oka, jest całkowicie bezpieczny, może być również powtarzany. W trakcie wykonywania zabiegu pacjent powinien przebywać cały czas w jednej pozycji, aby nie doszło do uszkodzenia innych tkanek oka. Efekt obniżenia ciśnienia może się utrzymywać od pół roku do nawet kilku lat u niektórych pacjentów.
-
Irydotomia
- laserowa przeprowadzana jest w sytuacji
- istnienia ryzyka
- całkowitego zamknięcia kąta przesączania, prowadzącego do ostrego ataku jaskry i wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego
- , a także w jaskrze barwnikowej
- . Zabieg ten polega na
- w utworzeniu w tęczówce mikroskopijnego otworu w
- celu udrożnienia przepływu dla cieczy wodnistej. Prawidłowo i wcześnie wykonana irydotomia laserowa zapobiega tworzeniu się zrostów w przednim odcinku oka, umożliwia także
- często
- odstawienie leczenia farmakologicznego. Zabieg wykonywany jest po uprzednim znieczuleniu kroplami, trwa od pięciu do dziesięciu minut.
Gdzie można leczyć jaskrę?
Każdy powinien przejść przynajmniej raz w roku badania okulistyczne, ponieważ tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Leczeniem jaskry zajmują się kliniki okulistyczne specjalizujące się w diagnostyce i leczeniu tej choroby, w tym Centrum Okulistyczne Optimum w Warszawie.